کد مطلب: 17950
  تاریخ انتشار:  1400/06/04 - 11:17


تاثیر آلودگی نوری بر کاهش جمعیت حشرات

محققان بر این باورند که آلودگی نوری ممکن است از عوامل کاهش نگران کننده جمعیت حشرات در دهه های اخیر باشد.

محققان بر این باورند که آلودگی نوری ممکن است از عوامل کاهش نگران کننده جمعیت حشرات در دهه های اخیر باشد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)،  نتایج مطالعه ای که در انگلیس انجام گرفته حاکی از آن است نور چراغ خیابان رفتار حشرات را تحت تاثیر قرار داده است و می‌تواند تعداد آن‌ها را کاهش دهد همچنین به گفته محققان به نظر می رسد که نور لامپ های ال ای دی (LED) بیشترین تاثیر را بر حشرات داشته باشد.

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می‌دهد جمعیت حشرات رو به کاهش است. عوامل افت قابل توجه جمعیت حشرات پیچیده و متنوع است که شامل نابودی جنگل ها، دشت ها و مرداب ها، استفاده بی رویه از آفت کش ها، تغییر اقلیم و آلودگی رودها و دریاچه ها می شود.

همچنین اکنون استفاده از نور مصنوعی به عنوان یکی دیگر از عوامل کاهش جمعیت حشرات مطرح شده است، هرچند ابعاد تاثیر آن مشخص نیست.

محققان انگلیسی بر این باورند که مطالعه آنها قوی ترین شواهد را از تاثیر مخرب آلودگی نوری بر جمعیت حشرات ارائه کرده که با عواقبی برای پرندگان و سایر گونه های حیات وحش همراه است که از این موجودات تغذیه می‌کنند.

آنان اظهار کردند: اکنون می توان با اطمینان گفت که در یک محیط بومی، آلودگی نوری مهم است.

محققان تصور می کنند نور خیابان ممکن است مانع تخم‌گذاری برخی گونه های حشرات شود یا آن‌ها را در معرض خطر بیشتر شکار توسط گونه های دیگر قرار دهد همچنین کرم های ابریشمی که زیر نور چراغ خیابان، به خصوص نور ال ای دی، دنیا آمده اند عادات غذایی متفاوتی دارند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان