کد مطلب: 1655
  تاریخ انتشار:  1395/04/08 - 22:39


دستورالعمل صید ماهی در آب‌های داخلی ابلاغ شد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دستورالعمل صید ماهی در آب های داخلی برای سال 1395 را ابلاغ کرد.
download صید ماهی با قلاب

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دستورالعمل صید ماهی در آب های داخلی برای سال 1395 را ابلاغ کرد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، صید ماهی در آب های داخلی در سال 1395 بر اساس چهار دستورالعمل جداگانه به تفکیک شرایط استان ها و به شرح ذیل است:

دستورالعمل شماره یک؛ ادارات کل حفاظت محیط زیست لرستان، اصفهان، چهار محال و بختیاری، البرز، مازندران، تهران؛ دستورالعمل صدور پروانه ویژه صید ماهی قزل آلا با تک قلاب

در راستای بهره برداری پایدار از منابع زیستی و آبزیان قابل صید، جدول منابع آبی و زمان و تعداد مجاز صید و بهای پروانه ویژه صید ماهی قزل آلا با تک قلاب در سال 1395 به شرح ذیل ابلاغ می‌گردد. مقتضی است برابر ضوابط مربوطه و جدول پیوست نسبت به صدور پروانه‌های ویژه صید اقدام و در پایان فصل، آمار و اطلاعات پروانه‌های صادر شده و گزارش تحلیلی از روند صید ماهی قزل آلا در استان را به اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر تنوع زیستی و حیات وحش ارسال نمایند.

جدول منابع آبی و زمان و تعداد مجاز صید و بهای پروانه ویژه صید قزل آلا با تک قلاب در سال 1395

نام رودخانه ، دریاچه و یا آبگیر

زمان مجاز صید

صید مجاز در هر روز

بهای پروانه (ریال)

روزهای مجاز صید

رودخانه هراز از مرز گزنک به سمت آمل

1/4/95  الی10/6/95

4 قطعه

100.000

همه روزه

دریاچه سد امیرکبیر حد فاصل تونل شماره 5 تا ابتدای پل خواب

1/4/95 الی 30/6/95

5 قطعه

100.000

روزهای چهار شنبه و پنجشنبه

رودخانه جاجرود از دریاچه سد لتیان تا پل لشگرک (مرز منطقه حفاظت شده ورجین)

1/5/95 الی 30/6/95

5 قطعه

100.000

روزهای سه شنبه و چهارشنبه

رودخانه زاینده رود ( استان اصفهان ) از زیر سد تنظیمی چادگان  تا پل قراقوش و از پل کاکش (زیر جاده سامان) تا باغ بهادران

1/4/95 الی 30/6/95

5 قطعه

100.000

همه روزه

کلیه رودخانه های سطح استان چهارمحال و بختیاری به استثنای رودخانه ترکی ( ضمنا صید قزل آلای خال قرمز ممنوع است )

1/4/95 الی 30/6/95

5 قطعه

100.000

همه روزه

دریاچه گهر در استان لرستان

1/4/95 الی 31/6/95

5 قطعه

100.000

همه روزه

رودخانه کهمان الشتر در استان لرستان

15/4/95 الی 31/6/95

5 قطعه

100.000

همه روزه

دستورالعمل شماره دو؛ ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان؛ دستورالعمل صدور پروانه عادی استانی صید ماهی با تور ١٣٩٥

مقتضی است طبق مقررات و با رعایت موارد زیر نسبت به صدور پروانه صید ماهی با تور بدون استفاده از قایق موتوری در آب‌های آزاد حوزه استحفاظی آن استان به استثنای تالاب‌ها اقدام گردد.

1. شروع فصل صید از تاریخ پانزدهم تیرماه لغایت پایان دی ماه تعیین می‌گردد.

2. زمان صید سه روز آخر هفته (چهارشنبه،پنج شنبه و جمعه) می‌باشد که لازم است بر روی پروانه‌ها، روزهای مجاز صید قید شود.

3. تور مورد استفاده باید یک رشته تور سالیک با چشمه‌های سی میلیمتر به بالا باشد.

4. بهای پروانه یک میلیون و پانصد هزار ریال است که در مقابل ارائه فیش بانکی به نام صیاد صادر می‌گردد.

5. هر متقاضی در هر استان فقط می تواند یک پروانه دریافت نماید.

6. میزان مجاز برداشت ماهی به ازای  هر پروانه در هر روز حداکثر سی قطعه است.

تبصره: باتوجه به این که گونه ای از ماهی تیلاپیا به عنوان گونه مهاجم در برخی از منابع آبی استان خوزستان وارد گردیده و حذف آن از این منابع آبی از اهداف سازمان بشمار می آید، لذا در استان خوزستان گونه تیلاپیا در سهمیه های روزانه دارندگان پروانه شمارش نشده و صید آن به هر تعداد مجاز است.

7. صید در رودخانه‌های حفاظت شده و همچنین صید آزاد ماهیان شامل ماهی آزاد دریای خزر و قزل آلا و نیز ماهیان خاویاری ممنوع است.

8. پروانه صادره صرفا در حوزه استحفاظی استان صادر کننده پروانه دارای اعتبار است.چنانچه متقاضی تمایل به صید در استانهای مختلف را داشته باشد می بایست از هر استان جداگانه پروانه دریافت نماید.

9. صدور پروانه عادی صید ماهی با تور در استان های البرز، تهران، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، قم، کرمان، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد به استناد اعلام نظر ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای یاد شده ممنوع است.

10. اداره کل حفاظت محیط زیست استان مکلف است در پایان فصل صید آمار پروانه های صادره را به اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر تنوع زیستی و حیات وحش ارسال نماید.

دستورالعمل شماره سه؛ ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های گیلان، مازندران و گلستان؛ دستورالعمل صدور پروانه ویژه صید ماهی با قلاب (استانی)در رودخانه های استان در سال ١٣٩٥

شایسته است نسبت به صدور پروانه ویژه صید ماهی با قلاب در رودخانه‌های استان‌ با توجه به قوانین و مقررات شکار و صید و رعایت موارد زیر اقدام نمایند.

1. فصل مجاز صید ماهی با قلاب در رودخانه های استان های مازندران، گیلان وگلستان از تاریخ صدور این دستورالعمل لغایت پایان دی ماه تعیین می گردد.

2. بهای پروانه صید با قلاب پنجاه هزار ریال است که در مقابل ارائه فیش بانکی، به نام صیاد صادر می‌شود.

3. تعداد مجاز صید، روزانه 5 قطعه به ازا ی هر پروانه تعیین می گردد.

4. اعتبار پروانه صادره از تاریخ صدور به مدت یک ماه می‌باشد. بدیهی است پس از پایان تاریخ اعتبار، متقاضیان، می بایست مجددا پروانه خریداری نمایند.

5. صید ماهی از مصب رودخانه‌ها تا پانصد متری آن (به طرف رودخانه) و همچنین در سایر نقاطی که توسط سازمان آب منطقه‌ای رسماً ممنوع اعلام شده است،  مجاز نیست.

6. صید آزاد ماهیان شامل ماهی آزاد دریای خزر و قزل آلای خال قرمز و ماهیان خاویاری با این پروانه  ممنوع است.

7. به ازای هر پروانه، متقاضی می تواند صرفا" از یک واحد ابزار مجاز صید (مانند چوب و چرخ یا چوب ماهیگیری یا ریسه و ...) استفاده نماید و استفاده از ابزار بیشتر، مستلزم تهیه پروانه به ازای هر واحد ابزار صید است.

تبصره: هر ماهیگیر در طول هر دوره یک ماهه اعتبار پروانه، حداکثر مجاز به اخذ سه پروانه در هر استان و بالتبع استفاده از سه واحد ابزار صید در هر روز می باشد. (بنابر تشخیص اداره کل محیط زیست استان)

8. پروانه صادره صرفا در حوزه استحفاظی استان صادر کننده پروانه دارای اعتبار است.چنانچه متقاضی تمایل به صید در استان های مختلف را داشته باشد می بایست از هر استان جداگانه پروانه دریافت نماید.

9. اداره کل حفاظت محیط زیست استان مکلف است آمار پروانه های صادره در پایان فصل صید را به اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر تنوع زیستی و حیات وحش ارسال نماید.

دستورالعمل شماره چهار؛ ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مرکزی و همدان؛ دستورالعمل صدور پروانه عادی استانی صید ماهی با قلاب در سال ١٣٩٥

مقتضی است طبق مقررات و با رعایت موارد زیر نسبت به صدور پروانه عادی صید ماهی با قلاب در رودخانه‌ها و آب های داخلی محدوده استان اقدام نمایند:

1. شروع فصل صید از تاریخ صدور این دستورالعمل لغایت پایان دی ماه تعیین می‌گردد.

2. اعتبار پروانه صادره از تاریخ صدور به مدت یک ماه می‌باشد. بدیهی است پس از پایان تاریخ اعتبار، متقاضیان، می بایست مجددا پروانه خریداری نمایند.

3. بهای پروانه صید ماهی با قلاب پنجاه هزار ریال است که در مقابل ارائه رسید بانکی، به نام صیاد صادر می شود.

4. تعداد مجاز صید، حداکثر روزانه 5 قطعه ماهی به ازای هر پروانه تعیین می‌باشد.

5. صید در رودخانه‌های حفاظت شده و صید ماهی قزل آلای با این پروانه ممنوع است.

6. به ازای هر پروانه، متقاضی می تواند صرفا از یک واحد ابزار مجاز صید (مانند چوب و چرخ یا چوب ماهیگیری یا ریسه و ...) استفاده نماید و استفاده از ابزار بیشتر، مستلزم تهیه پروانه به ازای هر واحد ابزار صید است.

تبصره: هر ماهیگیر در هر دوره یک ماهه اعتبار پروانه حداکثر مجاز به اخذ سه پروانه صید از هر استان و استفاده از سه واحد ابزار صید در هر روز می باشد. (بنابر تشخیص اداره کل محیط زیست استان)

7. پروانه صادره صرفا در حوزه استحفاظی استان صادر کننده پروانه دارای اعتبار است. چنانچه متقاضی تمایل به صید در استان های مختلف را داشته باشد می بایست از هر استان جداگانه پروانه دریافت نماید.

8. ماهیگیری در قسمت‌هایی که از طرف سازمان آب منطقه ای ممنوع اعلام گردیده است مجاز نمی‌باشد.

9. صدور پروانه عادی صید ماهی با قلاب در استان های خراسان جنوبی، سمنان، گلستان، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد به استناد اعلام نظر ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها ممنوع است.

10. اداره کل حفاظت محیط زیست استان مکلف است آمار پروانه های صادره در پایان فصل صید را به اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر تنوع زیستی و حیات وحش ارسال نماید.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان