کد مطلب: 15775
  تاریخ انتشار:  1399/11/25 - 11:27


حیات وحش 33 منطقه طبیعی در خراسان رضوی شمارش شدند

امسال سطح پایش مناطق بیش از 42 هزار و 400 هکتار بیشتر از سال گذشته بوده است و به عبارتی رشد 10 درصدی در پایش و سرشماری وحوش در سطح مناطق را داشته ایم .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، از نتایج سرشماری پستانداران در 33 منطقه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان و رشد ده درصدی در وسعت عرصه های طبیعی تحت سرشماری خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی با اشاره به اینکه امسال آماربرداری از وحوش به دلیل شرایط خاص شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت ملاحظات بهداشتی دشواری های خاص خود را داشت گفت:  طی 69 روز و با مشارکت حدود 3183 نفر روز ، 225 مسیر تعیین و با طی مسافتی بیش از 3500 کیلومتر آماربرداری از جمعیت پستانداران در عرصه های طبیعی استان انجام شد.
 
وی افزود: امسال سطح پایش مناطق بیش از 42 هزار و 400 هکتار بیشتر از سال گذشته بوده است و  به عبارتی رشد 10 درصدی در پایش و سرشماری وحوش در سطح مناطق را داشته ایم .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با تاکید بر اینکه این سرشماری با هدف برآورد جمعیت حیات وحش، بررسی وضعیت زاد و ولد، شناسایی عوامل تهدید و نیز شناسایی مناطق مستعد برای ارتقاء سطح حفاظتی اجرا می شود گفت: حسب نتایج و تحلیل کارشناسی تیم های نظارت بر امور حیات وحش استان، روند زایش در جمعیت گونه های میش و بز در مقایسه با آمار مشابه درسال گذشته مطلوب ارزیابی شده که متأثر از بارندگی های سال گذشته و امنیت زیستگاهی بوده است.
 
همتی همچنین ثبات جمعیتی در دیگر گونه ها را حاکی از ثبات وضعیت اکولوژیکی درمناطق تحت مدیریت استان و رسیدن به حدود پیک جمعیتی در این مناطق اظهار کرد و افزود: بدست آوردن اطلاعاتی از اندازه و یا تراکم جمعیت وحوش پیش نیاز اصلی مدیریت حیات وحش است و اینکه جمعیت وحوش در منطقه‌ای سیر صعودی یا نزولی دارد و برنامه ریزی ها برای آینده،  نیاز به کسب اطلاعات دقیق از تعداد و تراکم و نحوه پراکنش وحوش در مناطق چهار گانه تحت مدیریت دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تاکید کرد:با توجه به وسعت و تعداد مناطق تحت مدیریت و لزوم برآورد سریع جمعیت وحوش و با توجه به محدودیت های مالی، مناسب ترین روش جهت سرشماری وحوش، روش مشاهده مستقیم از طریق پیمایش خطی است که بر این اساس مسیرهای سرشماری هر منطقه برروی نقشه های توپوگرافی با تکیه به تجارب محیط‌بانان و کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات‌وحش حفاظت محیط زیست استان مشخص می شود.

همتی گفت:سرشماری  پستانداران با تمرکز بر گونه های علفخوار صورت می پذیرد و براساس آن گونه های قوچ و میش اوریال،پازن و بز و آهو شمارش می شوند ضمن اینکه سایر گونه های مشاهده شده نیز دراین ویژه برنامه  درصورت مشاهده ، مستند سازی خواهند شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان