کد مطلب: 15708
  تاریخ انتشار:  1399/11/13 - 13:17


پایش سلامت پرندگان ساحلی و تالابی بوشهر

از نیمه دوم دی ماه تا اواسط بهمن ماه سال جاری عملیات آماربرداری از جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی استان انجام شد.

از نیمه دوم دی ماه تا اواسط بهمن ماه سال جاری عملیات آماربرداری از جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی استان انجام شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش با بیان مطلب فوق، گفت: به موازات این عملیات در دو سایت از  تالاب های استان با همراهی کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان، پایش سلامت و سنجش وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز رصد شد.

خسرو درویشی تصریح کرد: همه ساله در نیمه دوم سال و از اوایل آبان ماه ، مهاجرت و زمستان گذرانی  پرندگان آبزی و کنار آبزی از عرض های شمالی تر(به ویژه کشورهای شمالی ایران و منطقه سیبری) به  مناطق جنوبی تر و تالاب های کشور  صورت می گیرد و استان بوشهر به عنوان یکی از مهمترین زیستگاه های زمستانی این پرندگان  محسوب می شود. بر این اساس، مهمترین و بیشترین تعداد پرندگان مهاجر زمستان گذران در استان بوشهر شامل باکلان، کاکایی ها ، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، انواع اردک ها، درنا، سلیم، آبچلیک ،غاز، لک لک، حواصیل و پرستوهای دریایی هستند. با توجه به سوابق حضور پرندگان، سایت های آماربرداری در کشور مشخص شده است؛ در استان بوشهر چهار سایت شامل محل های تالابی پارک ملی دریایی نای بند، پارک ملی دیر- نخیلو و  منطقه حفاظت شده اند.

وی ادامه داد: منطقه حفاظت شده حله و مناطق ساحلی و تالابی شهرستان بوشهر، مورد توجه سازمان  بین المللی پرندگان (IBA) است . این استان  با توجه به دارا بودن حدود 900 کیلومتر نوار ساحلی با تنوع بافت و شکل زیاد و جزایر بکر و غیر مسکونی ، تنوع گیاهان آبزی و وفور مواد غذایی ، زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی است و حدود   120  گونه از بیش از 20خانواده پرندگان زمستان گذران در استان بوشهر شناسایی و مشاهده شدند که جمعیت عمده مهاجر آبزی را تشکیل  می دهند. 

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه افزود: با همکاری نزدیک بین دو مجموعه اداره کل محیط زیست و اداره کل دامپزشکی و با توجه به اهمیت پیشگیری و رصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، طی گشت مشترک دریایی  وضعیت سلامت پرندگان  مهاجر نیز مورد پایش قرار گرفت و هماهنگی های لازم برای پیشگیری بهینه از بروز این بیماری صورت گرفت.

درویشی در پایان با اشاره به اهمیت حضور و  تنوع پرندگان  در جلب اکوتوریسم، رونق فیلم و عکاسی در حوزه طبیعی و توسعه زیبایی شناختی، خواستار استمرار همراهی و مشارکت مردم و طبیعت دوستان را در میزبانی بهینه از این مهمانان گرانقدر در طول مدت حضورشان در مناطق تالابی استان، شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان