کد مطلب: 1561
  تاریخ انتشار:  1393/11/03 - 12:15


ابتکار: خشکسالی در ایران تا 2050 حدود 11 برابر می شود

معاون رییس جمهور گفت: پیش بینی ها نشان می دهد تا سال 2050 خشکسالی در ایران 11 برابر شرایط فعلی می شود.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پیش بینی ها نشان می دهد تا سال 2050 خشکسالی و کاهش نزولات جوی در ایران 11 برابر شرایط فعلی می شود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، معصومه ابتکار در دیدار با کاوه زاهدی مدیر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد اظهار کرد: این شرایط موجب نگرانی عمیق در خصوص آینده ایران، منطقه و جهان شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ایران با چالش ها و مسایل زیست محیطی زیادی مواجه است افزود: با توجه به اثر پذیری بالای ایران از تغییرات روز افزون آب و هوایی ضرورت دارد برنامه محیط زیست ملل متحد (یونپ) در تدوین ساز و کاری برای جلوگیری از گسترش این مشکلات با ایران همکاری کند.

گسترش استفاده از امکانات بین المللی با شکل گیری صندوق ملی محیط زیست

ابتکار ابراز امیدواری کرد: راه اندازی صندوق ملی محیط زیست، فرصت استفاده از امکانات بین المللی بیشتری را برای ایران فراهم کند.
ایجاد ردیف بودجه ای برای احیای دریاچه ارومیه

وی با ابراز نگرانی از وضعیت تالاب های کشور به ویژه هامون، گفت: خوشبختانه ردیف بودجه ای برای احیای دریاچه ارومیه، تالاب های هامون، انزلی و پریشان پیش بینی شده است که امیدواریم با جذب مشارکت سازمان ملل و همکاری بیشتر افغانستان در کنار این جذب بودجه ای، موفق به حل بحران تالاب هامون شویم.

معاون رییس جمهوری با اشاره به پتانسیل علمی یونپ، تقویت توان کارشناسی کشور به منظور اجرای طرح های ارزیابی یکپارچه محیط زیستی را خواستار شد و افزود: یونپ با استفاده از امکانات موجود ایران و ساز و کارهای اجرایی همچون مراکز منطقه ای بازل و رامسر، مسیر جدیدی برای همکاری در منطقه ایجاد کند.

ابتکار با ابراز نگرانی از گسترش ناامنی و خشونت در منطقه، به وضعیت محیط زیست غزه و عراق که باعث آشفتگی در زیرساخت های محیط زیستی این کشورها شده است، اشاره کرد و از یونپ دعوت کرد تا در مشارکت با ایران به منظور برگزاری دومین سمینار بین المللی، دین، فرهنگ و محیط زیست همکاری داشته باشد.

وی تاکید کرد: با استفاده از نتایج چنین کنفرانسی که آمیزه ای از ارزش های انسانی، آموزه های دینی و چالش های محیط زیستی است فرصتی برای صلح و حفظ محیط زیست در منطقه فراهم شود.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: تهیه و تدوین گزارش 10 ساله وضعیت محیط زیست ایران در دست اقدام است و خوشبختانه برنامه محیط زیست ملل متحد نیز با حمایت های فنی خود ما را در این مسیر یاری می کند.

اعلام آمادگی یونپ بر گسترش همکاری های دوجانبه

کاوه زاهدی مدیر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه یونپ اعلام آمادگی یونپ به ویژه این دفتر، گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه در عرصه های ظرفیت سازی، انتقال و تبادل تجارب منطقه ای و پیگیری تمامی مفاد مندرج در تفاهم نامه امضا شده میان ایران و یونپ را از مهمترین اهداف این دیدار برشمرد.

وی ادامه داد: در جلسه دو جانبه با مقامات ارشد محیط زیست ایران، اولویت های ایران را برای همکاری مشخص و در نهایت به اجرای آن کمک خواهد کرد.

کاوه زاهدی مدیر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) در سفر به تهران و در چارچوب امضای تفاهم نامه همکاری محیط زیستی میان ایران و برنامه محیط زیست ملل متحد و به منظور بررسی ساز و کارهای اجرایی و کمک به پیشبرد اهداف توافق شده ذیل تفاهم نامه یاد شده با معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفت و گو کرد.

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب