کد مطلب: 14571
  تاریخ انتشار:  1399/10/20 - 11:33


برنامه جامع مدیریت زیستگاه‌های گوزن زرد استان فارس تدوین شد

گوزن زرد گونه ای است که در طبیعت یافت نمی شود و نسل آن منقرض شده و در برخی پهنه های کشور در اسارت تکثیر یافته است.

برنامه جامع مدیریت زیستگاه‌های گوزن زرد استان فارس مبتنی با دیدگاه‌های کارشناسی و نظر استادان دانشگاه و متخصصین زیست محیطی کشور در قالب سه برنامه مدون زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس روز شنبه در نشست کارشناسی و هماهنگی تدوین این برنامه اظهار داشت : این برنامه برای ارائه و اجرا در دو پهنه نگهداری گوزن زرد ایرانی در استان فارس شامل منطقه میانکتل کازرون و ارسنجان ارائه شده است.

حمید ظهرابی افزود:  برنامه جامع مدیریت زیستگاه های گوزن زرد استان  فارس به منظور بازنگری در مدیریت سایت های تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی در میانکتل کازرون و ارسنجان است و دیدگاه‌های معاون فنی اداره کل محیط زیست فارس ، کارشناسان نظارت بر امور حیات وحش، استادان دانشگاه شیراز ، برخی متخصصین حیات وحش کشور و روسای اداره حفاظت محیط زیست کازرون و ارسنجان در آن دیده شده  و درباره چالش های سایت های احیای گوزن زرد، چشم انداز مورد انتظار و راهکارهای بهبود عملکرد آنها، بحث و تبادل نظر شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس  با جمع بندی نظرات و پیشنهادهای کارشناسان و استادان دانشگاه راهکارها و برنامه های مدیریتی جمعیت گوزن زرد ایرانی در دو سایت ارسنجان و میانکتل گفت: این برنامه در قالب سه برنامه زمانبندی کوتاه مدت با اولویت رساندن جمعیت به ظرفیت مورد نظر زیستگاه در سایت ها، میان مدت با ایجاد شرایط تکثیر در اسارت در محدوده های کوچکتر و رهاسازی گوزن های مازاد در محدوده بزرگتر سایت ها  به صورت نیمه طبیعی و با حداقل دخالت انسانی و توسعه مرحله ای زیستگاههای نیمه طبیعی ارائه شده است.

ظهرابی ادامه داد : همچنین برنامه بلند مدت مدیریت زیستگاه ها، با معرفی گوزن زرد به زیستگاه طبیعی پس از ارزیابی زیستگاه های مستعد استان  فارس و رفع تهدیدهای گونه  است. همچنین مقرر شد برنامه ای برای تقویت ژنتیکی جمعیت های گوزن در سراسر کشور  با رویکرد جابه جایی هدفمند و علمی افراد ما بین جمعیت های موجود در کشور تهیه و پیگیری لازم برای تامین اعتبار آن صورت پذیرد.

تجهیز ایستگاه مطالعاتی گوزن زرد ایرانی در منطقه میانکتل شهرستان کازرون به سیستم های نظارتی تحت وب  نیز اخیرا انجام شده است بر این اساس ایستگاه مطالعاتی گوزن زرد ایرانی میانکتل،واقع در ارتفاعات شمالی دشت برم شهرستان کازرون از آذرماه سال جاری به دوربین های مداربسته با قابلیت نظارت برخط مجهز شدند.

گوزن زرد گونه ای است که در طبیعت یافت نمی شود و نسل آن منقرض شده و در برخی پهنه های کشور در اسارت تکثیر یافته است.دو سایت احیا در شهرستان های کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز و ارسنجان در ۱۲۵ کیلومتری شمال شرق شیراز در استان فارس برای زیست گوزن زرد ایجاد شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی