کد مطلب: 14451
  تاریخ انتشار:  1399/10/01 - 12:29


تبیین نحوه همکاری سمن‌های تالابی در مدیریت تالاب‌های کشور

سند مشارکت‌گیری آگاهانه از تشکل‌های مردم نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی با تلاش این سازمان تدوین شد.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: سند مشارکت‌گیری آگاهانه از تشکل‌های مردم نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی با تلاش این سازمان تدوین شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ژیلا آقایی در سومین نشست هم اندیشی کارگروه سمن‌های تالابی که به صورت آنلاین برگزار شد بر همکاری سمن ها برای حفاظت از تالاب ها به عنوان یک اکوسیستم ارزشمند تاکید کرد.

همچنین علی ارواحی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های کشور هدف از برگزاری این نشست را نحوه همکاری با سمن های تالابی بیان کرد.

وی اظهارداشت: کارگاه هم اندیشی سمن های تالابی تلاش می کند تا با ارزیابی نقاط قوت و کاستی ها نسبت به تدوین برنامه اقدامی برای ارتقای نقش سازمان های مردم نهاد در مدیریت تالاب های کشور مبادرت کند.

سومین نشست هم اندیشی کارگروه سمن‌های تالابی به صورت آنلاین با حضور معاون آموزش و مشارکت های مردمی، دبیر تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی کشور و نمایندگان دفاتر تخصصی سازمان و سمن های تالابی برگزار شد.

تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصاتشان میان خشکی و آب است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آب‌دار باشند، برخی تالاب‌های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می‌دهند اما مشخصه اصلی تالاب‌ها ماندگاری نسبی آب در آنها است و آب تالاب‌ها ممکن است شور یا شیرین باشد.

برای حفاظت از تالاب ها کنوانسیون رامسر که یک معاهده‌ای بین‌المللی است در ۱۹۷۱ به منظور حفظ و نگهداری تالاب‌ها امضا شد، در این کنوانسیون فهرستی از تالاب‌های مهم جهان تهیه شده که به «فهرست رامسر» شهرت دارد.

در کشور سه میلیون هکتار تالاب وجود دارد که اگر به درستی حفاظت شوند نقش موثری در مدیریت صحیح آب دارند اما وضعیت تالاب ها نشان می دهد که مدیریت صحیحی بر روی انها اعمال نشده است به  طوری که بررسی ها نشان می دهد ۸۰‌ درصد از تالاب‌های کشور در وضعیت بحرانی هستند یا در معرض خطر قرار دارند و این مساله به آن معناست که برخی از آنها کارکردهای خود را از دست داده‌اند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی