کد مطلب: 14215
  تاریخ انتشار:  1399/08/27 - 15:36


قدرتمندترین توفان دریایی ۲۰۲۰ نیکاراگوئه را درنوردید

توفان یوتا دو هفته پس از آنکه توفان ویرانگر دیگری نیکاراگوئه را در نوردیده بود، به این کشور رسید و خرابی‌های بسیاری بر جای گذاشت.

توفان یوتا دو هفته پس از آنکه توفان ویرانگر دیگری نیکاراگوئه را در نوردیده بود، به این کشور رسید و خرابی‌های بسیاری بر جای گذاشت.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مرکز بررسی توفان‌های ایالات متحده امریکا اعلام کرد که این توفان عصر روز دوشنبه از سواحل نیکاراگوئه عبور کرده است.

قدرت این توفان در دریا و پیش از رسیدن آن به ساحل ۵ اعلام شده بود و سرعت بادهای آن به ۲۶۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید.

حداکثر قدرت یک طوفان دریایی ۵ است.

این توفان زمانیکه به سواحل نیکاراگوئه رسید قدرتش به رده ۴ کاهش پیدا کرد با این حال مرکز بررسی توفان‌های آمریکا اعلام کرد که این توفان همچنان "بسیار پرخطر" است.

این مرکز در آخرین اطلاع رسانی خود هشدار داد که این توفان "بادهای فاجعه‌بار، خطرات مختلف برای جان‌ انسان‌ها و باران‌های سیل آسا" را به همراه دارد.

یوتا یکی از قدرتمندترین توفان‌های اقیانوس اطلس است در سال‌های اخیر بوده و از سال ۱۹۳۲ هیچ توفانی در رده‌بندی قدرت به ۵ نرسیده بود.

رئیس جمهور هندوراس که همسایه نیکاراگوئه است در کنفرانس خبر گفت: "آنچه نزدیک می‌شود بمب است".

هندوراس، گواتمالا و نیکاراگوئه ساکنان مناطق کم ارتفاع و نزدیک رودخانه‌ها و محل‌هایی که انتظار می‌رفت توفان یوتا درنوردد را تخیله کرده بودند.

باران‌های سیل‌آسای این توفان در مناطقی که خصوصا دو هفته پیش تحت تاثیر یک توفان دیگر قرار گرفته بودند، فاجعه بار و ویران‌کننده توصیف شده است.

مرکز بررسی توفان‌های آمریکا می‌گوید که توفان یوتا تنها ۲۵ کیلومتر با توفان اتا که در سوم نوامبر به نیکاراگوئه رسید فاصله دارد.

توفان اتا، دو هفته قبل موجب مرگ ۲۰۰ نفر شد و بیشترین خرابی را در گواتمالا برجای گذاشت.

این توفان موجب وقوع لرزه‌هایی در یک دهکده شد که دهها خانه در زیر آوار دفن شدند و ۱۰۰ کشته بر جای گذاشت و ۵۰ نفر دیگر نیز در مناطق دیگر گواتمالا جان خود را در اثر این توفان از دست دادند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان