کد مطلب: 14208
  تاریخ انتشار:  1399/08/27 - 11:53


ابداع ربات‌های زیردریایی با الهام از گربه‌ماهی

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند تا با الهام از عملکرد گربه‌ماهی در شکار طعمه، ربات‌های زیردریایی پیشرفته‌ای را ابداع کنند.

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند تا با الهام از عملکرد گربه‌ماهی در شکار طعمه، ربات‌های زیردریایی پیشرفته‌ای را ابداع کنند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
و به نقل از نیواطلس، اگرچه گربه‌ماهی زبان انعطاف‌پذیری ندارد اما می‌تواند طعمه را با زبان خود شکار کند. درک این که گربه‌ماهی چگونه این کار را انجام می‌دهد، می‌تواند به ابداع ربات‌های زیردریایی و یا پیشرفت فناوری‌های دیگر منجر شود.

پژوهشگران "دانشگاه براون"(Brown University) آمریکا هنگامی که گربه‌ماهی مشغول شکار طعمه و بلعیدن آن است، به فیلمبرداری از آن پرداختند. آنها برای این کار از یک روش ثبت حرکت موسوم به "XROMM" استفاده کردند که به آنها امکان می‌دهد درون جمجمه حیوانات را هنگام غذا خوردن آنها ببینند.

در حالی که انسان فقط یک استخوان فک متحرک دارد، تعداد استخوان‌های فک در گربه‌ماهی، بیش از ۱۰ مورد است. این استخوان‌های سفت و سخت، توسط مفاصل یا پیوندهای انعطاف پذیر به یکدیگر متصل می‌شوند. جمجمه گربه‌ماهی، مانند مکانیسمی شامل ۱۷ پیوند عمل می‌کند که می‌تواند آب و طعمه شکار شده را به واسطه کارهایی مانند باز کردن قسمت جلوی دهان، گسترش گلو به صورت عمودی و گسترش قسمت میانی دهان به صورت افقی حرکت دهد.

گربه‌ماهی می‌تواند با توجه به این که کدام یک از این اقدامات مورد استفاده قرار می‌گیرند، آب را از قسمت جلوی دهان به عقب ببرد و طعمه را به داخل بکشد. همچنین می‌تواند طعمه را از قسمت عقب دهان به طرف جلو هل دهد. این کار می‌تواند یک موج فشار ایجاد کند که تعیین دقیق‌تر موقعیت طعمه به کار می‌رود.

ماهی‌ها در بیشتر موارد، به استفاده از هفت حرکت اصلی پایبند هستند. "آرون اولسن"(Aaron Olsen)، سرپرست این پژوهش گفت: در حالی که انسان، تعداد مشابهی از حرکات بازو را برای دستیابی به اشیا و برداشتن آنها به کار می‌برد، ابزارهای مشابه دهان که برای ماهی‌های رباتیک زیردریایی ساخته می‌شوند، می‌توانند کارهایی را انجام دهند که بازوهای رباتیک از عهده آنها برنمی‌آیند.

وی افزود: ممکن است ابزارهای رباتیک زیرآبی، یک بازوی رباتیک داشته باشند که برای کنترل وسایل سنگین‌تر به خوبی کار می‌کنند اما قادر به برداشتن یا خرد کردن یک وسیله شناور نیستند.

ممکن است که این ابزارهای رباتیک، یک دستگاه مکش داشته باشند که می‌تواند اشیای شناور را به سمت خود بکشد اما نمی‌تواند آنها را با دقت زیاد حرکت دهد و بچرخاند. طراحی چیزی که به ساختار دهان ماهی نزدیک‌تر باشد، می‌تواند مزیت‌هایی را به همراه بیاورد.

این پژوهش، در "Integrative Organismal Biology" به چاپ رسید.

منبع:نیواطلس

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار سایر رسانه ها