کد مطلب: 14204
  تاریخ انتشار:  1399/08/27 - 09:58


ماجرای قطع درختان جنگلی در شمال کشور چیست؟

براساس قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت مکلف شده است که تسهیلات لازم را برای توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع چوبی در اختیار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دهد.

در پی انتشار اخباری مبنی بر قطع درختان جنگلی در اراضی جلگه‌ای شمال کشور، معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سازمان جنگل‌ها به‌دنبال بهره‌برداری از عرصه‌هایی است که در آن‌ها زارعت چوب انجام داده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ایسنا، عباسعلی نوبخت اظهار کرد: براساس قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت مکلف شده است که تسهیلات لازم را برای توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع چوبی در اختیار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دهد. از سوی دیگر براساس همین قانون، بهره‌برداری از جنگل‌های شمال ممنوع شده است و اکنون باتوجه به شرایط تحریم در کشور باید بتوانیم پاسخگوی نیاز صنایع چوبی باشیم.

وی ادامه داد: از سال‌های گذشته تاکنون چه در اراضی ملی  - که قابلیت زراعت چوب در آن‌ها وجود دارد - و چه در مستثنیات مردم زارعت چوب انجام شده است همچنین سازمان جنگل‌ها موظف است که در سطحی حدود ۷۵ هزار هکتار عملیات زارعت چوب را انجام دهد. از این‌رو موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، مطالعاتی را در کل کشور انجام داده و سطوحی را که پتانسیل زراعت چوب دارند، مشخص کرده است.

نوبخت در ادامه با اشاره به اینکه در برخی اراضی کنار جلگه‌ای استان گیلان نیز از سال‌های گذشته تاکنون زراعت چوب با استفاده از گونه‌های مختلف ازجمله صنوبر انجام شده است، تصریح کرد: ما برمبنای مطالعات میدانی کارشناسان به‌دنبال بهره‌برداری از عرصه‌هایی هستیم که در آن‌ها زارعت چوب انجام داده‌ایم.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه دربرخی عرصه‌های جنگلی ما عملیات پرورشی انجام می‌دهیم و هدف ما از انجام عملیات پرورشی در جنگل به هیچ‌عنوان استحصال چوب نیست، گفت: درعملیات پرورشی جنگل، پایه‌هایی که سالم هستند و در آینده می‌توانند تبدیل به درخت تنومندی شوند به‌طور قطع حفظ خواهند شد اما درحال‌حاضر به دلیل شرایط تحریمی نمی‌توان به میزان مورد نیاز صنایع واردات چوب داشته باشیم. از این‌رو مدیریت عرصه‌های زراعت چوب در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این شرایط بر اساس تصمیم‌های کارشناسی بخش‌های مختلف ازجمله شورای عالی جنگل و معاونت جنگل، برداشت درختان صنوبری که در قالب طرح زراعت چوب کاشته شده بودند، بلامانع اعلام شده است، اظهار کرد: به‌طور کلی سیاست ما در سازمان جنگل‌ها برداشت چوب از جنگل‌های طبیعی نیست.

نوبخت در پایان توضیح داد: در برخی از عرصه‌هایی که در آن‌ها عملیات زراعت چوب انجام شده است، حیات طبیعی و زادآوری گیاهان به اکوسیستم و منطقه بازگشته است بنابراین به دنبال آن هستیم که در این عرصه‌ها باتوجه به زادآوری گیاهان، تنها درختان صنوبری را قطع کنیم که به‌منظور زراعت چوب کاشته شده بودند. از سویی دیگر در عرصه‌هایی که حیات به آن‌ها بازنگشته است، پس از قطع درختان صنوبر مجدد اقدام به کاشت درخت خواهیم کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب