کد مطلب: 14087
  تاریخ انتشار:  1399/08/14 - 13:23


تقویت سیستم ایمنی بدن با ویتامین روغن نخل

مطالعه‌ای که روی سلول‌های کبدی موش‌ها انجام‌شده نشان می‌دهد که ویتامین E استخراج‌شده از روغن نخل به تقویت واکنش ایمنی بدن کمک می‌کند.

مطالعه‌ای که روی سلول‌های کبدی موش‌ها انجام‌شده نشان می‌دهد که ویتامین E استخراج‌شده از روغن نخل به تقویت واکنش ایمنی بدن کمک می‌کند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از نیوز، روغن نخل حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات ویتامین E شامل توکوفرول‌ها و توکوترینول‌ها است. این ترکیبات دارای تاثیرات ضد اکسیدانی هستند که از سلول‌ها در برابر آسیب شیمیایی سمی تولیدشده با فرآیندهای متابولیکی (سوخت‌وساز) محافظت می‌کند. درحالی‌که توکوفرول یک ترکیب شناخته‌شده و موردتحقیق است، اما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد توکوترینول‌ها وجود دارد.

به‌تازگی گروهی از محققان مالزی و لیبی تاثیر توکوترینول‌های استخراج‌شده از روغن نخل بر سلول‌های کبدی موش‌ها را موردبررسی قرار دادند. این گروه میزان بیان ژن‌ها را تحت تاثیر عامل رونویسی Nrf۲ و انتقال همان فاکتور در هسته سلولی بررسی کردند. Nrf۲ معروف است که متابولیسم دارو در مرحله دوم را در واکنش به فرآیندهای متابولیک تنظیم می‌کند. ژن‌ها نیز مکانیسم‌های دفاع سلولی را فعال می‌کنند.

آزمان عبدالله، محقق این تحقیق از دانشگاه ملی مالزی (Kebangsaan)، گفت: "تحقیق ما اولین مطالعه در مورد تاثیر توکوترینول‌ها بر روی ماده ژنتیکی Nrf۲ در هسته است. "

این گروه مشاهده کرد که انتقال Nrf۲ در سلول‌های کبدی موش هم به دوز و هم به عملکرد مربوط است.

عبدالله ادامه داد: "ما مشاهده کردیم که حداکثر تاثیر انتقال Nrf۲ به هسته سلول کبد پس از تجویز عصاره روغن نخل در ۶۰ دقیقه تجویز رخ‌داده است. "

عبدالله افزود: "افزایش غلظت Nrf۲ هسته کبد با افزایش سطح رونوشت چندین ژن تنظیم‌شده با Nrf۲ مطابقت دارد. "

روغن نخل منبع ویتامین E است و چندین مطالعه تاثیرات مفید آن را بر روی سیستم ایمنی بدن نشان دادند که شامل فعالیت‌های ضد اکسیدان و ضد سرطان و همچنین محافظت از سلول است.

محققان امیدوارند که این یافته‌ها زمینه را برای درمان‌های آسان و در دسترس برای انواع بیماری‌ها فراهم کند.

نتایج تحقیق کنونی در Current Pharmaceutical Biotechnology منتشرشده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط انسانی