کد مطلب: 12908
  تاریخ انتشار:  1399/07/12 - 13:04


وقوع بیش از ۶۰۰ زمین لرزه در یک نقطه!

موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) و سازمان زمین شناسی ایالات متحده(USGS) گزارشی تهیه کرده‌ و بزرگی این زمین لرزه‌ها را بیان کرده‌اند.

وقوع انبوهی از زلزله‌ها در یک منطقه می‌تواند منجر به زلزله بزرگتری شود، بنابراین لرزه شناسان یک منطقه از کالیفرنیا را که آبستن وقوع بیش از ۶۰۰ زمین لرزه بوده است، زیر نظر دارند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) و به نقل از آی‌ای، کالیفرنیا به وقوع زمین لرزه مشهور است و وقوع زلزله در آن شاید خبری عادی باشد. اما آنچه خبری جدید و جالب است، این است که بیش از ۶۰۰ زمین لرزه تنها در یک نقطه از آن رخ داده است.

به این نحوه آرایش زمین لرزه‌ها، یک "ازدحام"(swarm) گفته می‌شود و مطابق اطلاعات شبکه لرزه نگاری جنوب کالیفرنیا(SCSN) منطقه‌ای در نزدیکی شهر "وست مورلند" در جنوب کالیفرنیا طی روزهای گذشته مورد هجمه یک "ازدحام" قرار گرفته است.

موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) و سازمان زمین شناسی ایالات متحده(USGS) گزارشی تهیه کرده‌ و بزرگی این زمین لرزه‌ها را بیان کرده‌اند. از بین این ۶۰۰ زمین لرزه، کمترین بزرگی ۱.۱ و بیشترین آن ۴.۹ ریشتر بوده است.

دکتر "لوسی جونز" لرزه شناس آمریکایی در توییتر خود اشاره کرد که حداقل ۴۵ زلزله در این منطقه فقط در دو و نیم ساعت در روز چهارشنبه رخ داده است. وی حتی این پدیده را به عنوان "یکی از بزرگترین ازدحام‌هایی که در دره امپریال داشته‌ایم" توصیف کرد. لازم به ذکر است که دره امپریال یکی از فعال‌ترین مناطق لرزه نگاری در جنوب کالیفرنیا است.

"ازدحام"ها به اینکه مدتی طول می‌کشند، مشهور هستند. سازمان زمین شناسی ایالات متحده در این گزارش نوشت برخی از ازدحام‌های گذشته تا ۲۰ روز طول کشیده‌اند، در حالی که میانگین آنها معمولاً یک هفته است.

منطقه‌ای که این زلزله‌ها در آن اتفاق افتاده است، یک منطقه لرزه‌خیز فعال است و به وقوع ازدحام‌ها شهرت دارد. این ازدحام خاص در منطقه لرزه‌ای "براولی"(Brawley) اتفاق افتاده است؛ منطقه‌ای که گسل بزرگ "سن آندریاس" -یکی از خطرناک‌ترین و فعال‌ترین گسل‌ها- را به گسل "امپریال" متصل می‌کند.

ازدحام‌ها می‌توانند منجر به یک زمین لرزه بزرگ شوند، بنابراین لرزه شناسان به دقت این منطقه را زیر نظر گرفته‌اند.

منبع:ایسنا


انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار سایر رسانه ها