کد مطلب: 12787
  تاریخ انتشار:  1399/06/25 - 10:35


تالاب صالحیه تقریباً خشک شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: تالاب صالحیه وضعیت خوبی ندارد و به جز دو نقطه که عمق بیشتری داشته باقی تالاب خشک است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: تالاب صالحیه وضعیت خوبی ندارد و به جز دو نقطه که عمق بیشتری داشته باقی تالاب خشک است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ایسنا، فردین حکیمی در خصوص آخرین وضعیت تالاب صالحیه گفت: بخش عمده‌ای از ذخیره آب تالاب صالیحه در خرداد ماه بر اثر شکسته شدن دیواره تالاب و ورود آب به کانال زهکش تخلیه شد.

حکیمی افزود: از آن زمان به بعد هم به دلیل فصل کشاورزی، تالاب صالحیه آبگیری چندانی نشد و در حال حاضر این تالاب وضعیت خوبی ندارد و به جز دو نقطه که عمق بیشتری داشته است باقی تالاب خشک است.

وی با بیان اینکه حیات وحش به جز در همان دو نقطه‌ای که همچنان آب دارد در دیگر نقاط تالاب حضور ندارد، ادامه داد: البته امید داریم از مهر ماه با فرا رسیدن فصل بارندگی، تالاب صالحیه دوباره احیا شود و شاهد حضور گونه‌های مختلف در این تالاب باشیم.

این مسئول در ادامه با اشاره به ثبت تالاب صالحیه به عنوان منطقه شکار ممنوع گفت: از جمله اقدامات دیگری که امسال برای بهبود وضعیت تالاب صالحیه صورت گرفت می‌توان به راه‌اندازی پایشگاه تالاب و استقرار واحد محیط‌بانی است.

حکیمی با تأکید بر اهمیت تأمین منبع پایدار آب برای تالاب صالحیه اظهار کرد: انتقال پساب تصفیه شده مسکن مهر نظرآباد برای این منظور در نظر گرفته شد و در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه دیواره تالاب بازسازی و کانال‌های خاکی منتهی به تالاب لایروبی شده است، گفت: اقدام دیگری که امسال انجام شد پروژه حفاظت، قرق و احیا بود که با خروج شترهای سرگردان از منطقه شاهد بهبود وضعیت پوشش گیاهی منطقه هستیم.

حکیمی در پایان با اشاره به اهمیت مدیریت سیلاب‌های احتمالی در فصل بارندگی برای آبگیری تالاب، خاطرنشان کرد: با منطقه شکار ممنوع شدن تالاب صالحیه و انجام مطالعات نیاز آبی تالاب، وزارت نیرو تکلیف قانونی دارد که براساس اولویت‌ها، حق‌آبه تالاب را نیز تخصیص دهد در صورتی که پیش از آن تکلیف قانونی در این خصوص وجود نداشت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی