کد مطلب: 12688
  تاریخ انتشار:  1399/06/05 - 13:31


هیدروگرافی و تصویربرداری آکوستیکی دریاچه قله سبلان برای نخستین بار

این پروژه با هدف برداشت اطلاعات عمق‌سنجی و تصویربرداری آکوستیکی از بستر دریاچه قله کوه سبلان در ارتفاع ۴۸۱۱ متری به منظور ثبت در یونسکو انجام شد.

رئیس گروه ژئوفیزیک دریای مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از انجام پروژه علمی و تحقیقاتی هیدروگرافی و تصویربرداری آکوستیکی دریاچه قله سبلان در ارتفاع ۴ هزار و ۸۱۱ متری خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، محمدرضا انسانی، در این باره اظهار کرد: این پروژه علمی و تحقیقاتی در ۲۹ مرداد سال جاری در قالب پروژه‌ای تحقیقاتی با مشارکت سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، انجمن هیدروگرافی و آبنگاری ایران و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل به سرانجام رسید.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا نیز پیرو تفاهم‌نامه‌ای که میان سازمان‎ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به امضا رسید، گروه ژئوفیزیک دریای دفتر بررسی‌های زمین شناسی دریایی برای مشارکت و همکاری در این عملیات اعلام آمادگی کرد.

رئیس گروه ژئوفیزیک دریای مدیریت زمین‌شناسی دریایی افزود: این پروژه با هدف برداشت اطلاعات عمق‌سنجی و تصویربرداری آکوستیکی از بستر دریاچه قله کوه سبلان در ارتفاع ۴۸۱۱ متری به منظور ثبت در یونسکو انجام شد.

بر اساس اعلام سازمان زمین‌شناسی، انسانی با بیان این‌که برداشت‌های تصویربرداری آکوستیکی در شرایط بسیار سخت قله سبلان و توسط دستگاه ساید اسکن سونار متعلق به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشورانجام شده، تصریح کرد: دریاچه قله سبلان پس از دریاچه ترِس Tres در شیلی با ارتفاع ۵۹۰۶ متر، دومین دریاچه مرتفع دنیا با ارتفاع ۴۸۱۱ متر است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی