کد مطلب: 11657
  تاریخ انتشار:  1399/05/30 - 13:43


کشف گونه‌های جدیدی از جانداران در جزایر گالاپاگوس

بازدید از این جزایر و گونه‌های حیوانی بی‌نظیر ساکن ‌آنها در سال ۱۸۳۵ دانشمند انگلیسی، چارلز داروین را شگفت‌زده کرد.

جزایر آتشفشانی و بکر ‌گالاپاگوس اهمیت بسیاری برای پژوهشگران دارد. آنها گونه‌های جدیدی از سخت‌پوستان، اسفنج‌ها و نوعی ستاره دریایی عجیب و غریب در آب‌های عمیق اطراف این مجمع‌الجزایر در ​اقیانوس آرام پیدا کردند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، یک تیم بین‌المللی از پژوهشگران زیست‌دریایی ۳۰ گونه جاندار تا کنون ناشناخته در ‌آب‌های عمیق جزایر گالاپاگوس کشف کرده است.

به گفته مدیر پارک ملی گالاپاگوس در میان این گونه‌ها ۱۴ نوع مرجان، یک نوع ستاره دریایی، یازده نوع اسفنج و چهار نوع سخت‌پوست دیده می‌شود که تا کنون ناشناخته بودند.

پژوهشگران "بنیاد چارلز داروین" با همکاری "بنیاد تحقیقات اقیانوسی" پس از کاوش در آب‌های اطراف این مجمع الجزایر تا عمق سه هزار و ۴۰۰ متری، این جانداران را کشف کرده‌اند.

جزایر گالاپاگوس درحدو یک‌هزار کیلومتری غرب اکوادور بیشترین گونه‌های بومی گیاهی و جانوری جهان را در خود جای داده‌اند. برخی از این گونه‌ها هیچ جای دیگری یافت نمی‌شوند.

این مجمع الجزایر که شامل  ۱۸ جزیره‌ کوچک و بزرگ است، از سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و دربرگیرنده یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی است.

بازدید از این جزایر و گونه‌های حیوانی بی‌نظیر ساکن ‌آنها در سال ۱۸۳۵ دانشمند انگلیسی، چارلز داروین را شگفت‌زده کرد.

نمونه‌برداری‌های داروین از این جزایر در سفر دریایی او بر عرشه کشتی بریتانیائی بیگل که متعلق به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا بود، الهام‌بخش نظریه مشهور او یعنی نظریه تکامل بر اساس انتخاب طبیعی بود.

انتهای پیام


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان