تاریخ انتشار:: 1399/05/22 - 11:40
کد گالری: 11612


نشت سوخت در آب‌های جزیره موریس؛ کشتی ممکن است دو نیم شود!

این جزیره واقع در جنوب‌غرب اقیانوس هند اکنون با وضعیت اضطراری زیست محیطی روبروست. نام جزیره موریس با تاریخ ایران نیز گره خورده است.

وقتی کشتی باری‌‌ ژاپنی بنام «MV Wakashio» در ۲۵ ژوئیه در آبهای جزیره موریس با برخورد به صخره‌های مرجانی از حرکت ایستاد، به نظر نمی‌رسید که تهدیدی جدی ساکنان این جزیره است. اما رفته رفته ترک‌هایی در بدنه آن ظاهر شد و اکنون ممکن است که این کشتی دو تکه شود.



به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، آنچه جزیره موریس را تهدید می‌کند نشت تمام ۴ هزار تن سوخت این کشتی است. تا پایان روز دوشنبه حدود ۵۰۰ تن از سوخت کشتی از آن پمپاژ و تخلیه شد و داوطلبان در تلاش برای جمع آوری سوختی هستند که به دریا نشت کرده است. اما پراویند جاگنات، نخست‌وزیر جمهوری موریس می گوید کشورش خود را برای بدترین سناریوی ممکن آماده می‌کند. جزیره موریس با صخره‌های مرجانی کم نظیرش شناخته می‌شود. درآمد این جزیره کوچک از صنعت گردشگری تامین می‌شود.



این جزیره واقع در جنوب‌غرب اقیانوس هند اکنون با وضعیت اضطراری زیست محیطی روبروست. نام جزیره موریس با تاریخ ایران نیز گره خورده است. رضاخان پهلوی در سال ۱۹۴۱ میلادی توسط نیروهای بریتانیایی از بندرعباس و قبل از آن که به شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی منتقل شود، ابتدا به جزیرهٔ موریس تبعید شد.



انتهای پیام



به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار ویدئو