کد مطلب:15917
تاریخ انتشار:19 اسفند 1399 ساعت 11:27
چاپ چاپ

پادتن‌هایی که می‌توانند سپر دفاعی بدن در برابر مالاریا باشند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که گروه خاصی از پادتن‌ها می‌توانند به مقابله با مالاریا کمک کنند.

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که گروه خاصی از پادتن‌ها می‌توانند به مقابله با مالاریا کمک کنند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) و به نقل از Nature Scientific Reports، دانشمندان "موسسه پژوهشی والتر رید"(WRAIR) آمریکا با همکاری "دانشگاه دوک"(Duke University) در بررسی جدیدی تایید کرده‌اند که گروهی از پادتن‌ها موسوم به "پادتن مونوکلونال"(Monoclonal antibodies) می‌توانند راهبرد موثری برای مقابله با مالاریا باشند.

این پژوهش جدید که به سرپرستی دکتر "شیتیج دوتا"(Sheetij Dutta)، از دانشمندان موسسه پژوهشی والتر رید انجام شده است، نشان می‌دهد که پادتن‌های مونوکلونال مانند "CIS۴۳"، در ارزیابی انگل‌های کشت شده مالاریا که انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بیشترین تاثیر را داشته‌اند؛ در حالی که نوع دیگر پادتن‌ها موسوم به " mAb ۳۱۷"، فعالیت بهتری را در موش‌های مبتلا به مالاریا نشان داد.

دوتا گفت: شاید تفاوت در ارزیابی پادتن‌های مونوکلونال بتواند نواحی مجزایی را در پروتئین "circumsporozoite" نشان دهد که می‌توان از آن برای تولید واکسن‌های بهبود یافته استفاده کرد.

مالاریا که توسط پشه‌های ناقل شیوع می‌یابد، سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون مورد ابتلا به همراه دارد و جان صدها هزار نفر را می‌گیرد. این بیماری در میان زنان و کودکانی که ساکن فقیرترین نواحی جهان با منابع محدود هستند، گسترش قابل توجهی دارد.

به رغم دهه‌ها پژوهش در مورد واکسن مالاریا، تاثیر واکسن‌های کنونی در آزمایش‌ها کم بوده است. بسیاری از پژوهشگران در سرتاسر جهان، توجه خود را به استفاده از پادتن‌ها در مقابله با پروتئین circumsporozoite معطوف داشته‌اند.

برخلاف واکسن‌ها که واکنش محافظتی آنها به چندین دوز نیاز دارد و چندین ماه زمان می‌برد، ممکن است که پادتن‌های مونوکلونال بلافاصله پس از تزریق یک دوز، ماه‌ها محافظت را ارائه دهند و هزینه بسیار کمتری نسبت به ابداع داروهای جدید داشته باشد.

انتهای پیام


https://www.mohitzist.ir/fa/content/15917