کد مطلب: 18008
  تاریخ انتشار:  1400/06/14 - 13:01


خطر انقراض در کمین ۲۸ درصد از ۱۳۸ هزار گونه مطالعه شده

بررسیها نشان می دهد: ۲۸ درصد از ۱۳۸ هزار گونه ارزیابی شده در جهان با خطر انقراض روبرو هستند.

بررسیها نشان می دهد: ۲۸ درصد از ۱۳۸ هزار گونه ارزیابی شده در جهان با خطر انقراض روبرو هستند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، بررسی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) حاکی از آن است که حدود ۲۸ درصد از ۱۳۸ هزار  گونه ارزیابی شده با خطر ناپدید شدن همیشگی در طبیعت مواجه هستند زیرا تاثیر مخرب فعالیتهای انسان بر جهان طبیعت، عمیق تر می شود.

این اتحادیه روز گذشته (شنبه) اعلام کرد: کنفرانس جهانی هدف دارد تا از گونه های جانوری رو به کاهش حفاظت کند.

در کنگره اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت که در شهر مارسی فرانسه در حال برگزاری است این موضوع مطرح شد که تخریب زیستگاه، بهره برداری بیش از حد و تجارت غیرقانونی طی چند دهه جمعیت جهانی حیات وحش را تحت تاثیر قرار داده و تغییرات آب و هوایی نیز به عنوان یک تهدید مستقیم شدت گرفته است.

در جدیدترین بروز رسانی فهرست قرمز گونه های در معرض خطر این اتحادیه، اژدهای کومودو در خطر انقراض قرار گرفته که دلیل آن افزایش آب سطح دریا و افزایش دما در زیستگاه این جانور در اندونزی است. دو گونه گیاهی آبنوس و درخت "رُزوود" نیز به دلیل قطع درختان در معرض تهدید قرار دارند و در میان درختانی قرار گرفتند که امسال اولین بار نام آنها در این فهرست قرار گرفته است.

همچنین اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، نسبت به دو گونه از کوسه ها و پرتو ماهی ها هشدار داد. در حال حاضر ۳۷ درصد از کوسه ها و پرتوماهی ها با خطر انقراض روبرو هستند و این رقم در دوزیستان، پستانداران و پرندگان به ترتیب ۳۳، ۲۶ و ۱۲ درصد است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان