کد مطلب: 16534
  تاریخ انتشار:  1400/03/25 - 11:37


تولد هفتمین کره گورخر ایرانی در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد از افزایش جمعیت گورخرهای شهرستان مهریز خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد از افزایش جمعیت گورخرهای شهرستان مهریز خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، نیره پورملائی در این رابطه گفت: زادآوری موفق 7 رأس گورخر ایرانی در طبیعت منطقه حفاظت شده کالمند بهادران، نشان دهنده پایداری و پویایی جمعیت این گونه در منطقه می باشد و میتوان گفت با مدیریت صحیح، اقدام بسیار مهمی در راستای احیاء و حفظ این گونه در معرض خطر انقراض در کشور انجام شده است.
این مقام مسئول اظهار داشت: یکی از تهدیدات فراروی این جمعیت در منطقه، وجود بزرگراه یزد- کرمان در محدوده زیست آن ها است. لذا اتخاذ راهکارهای اجرایی برای ایمن سازی این بزرگراه از قبیل نصب دوربین های کنترل سرعت، ایجاد زیرگذرهای مناسب، نصب تابلوهای هشدار دهنده، فنس کشی و .... ضروری بوده و در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
پایشها تا پایان فصل زادآوری گونه در منطقه بصورت دائم و مستمر انجام خواهد شد.
شایان ذکر است گورخرها در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران به دو صورت محصور ( در سایت گوراب) و آزاد ( در دشت خالقی و تنگ حنا) زیست می کنند.
گور ایرانی بر اساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه‌های در معرض خطر انقراض و براساس فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت» (IUCN ) جزو گونه‌های در آستانه انقراض «(CR) طبقه‌بندی شده است. امروزه به‌دلیل تخریب زیستگاه، اشغال آبشخورها توسط دام اهلی و شکار غیر قانونی، نسل این گونه در معرض خطر جدی نابودی است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان