کد مطلب: 16515
  تاریخ انتشار:  1400/03/23 - 09:23


کاهش گازهای آلاینده اگزوز خودروها با نانوکاتالیست‌های حاوی فلزات گرانبها

استفاده از نانوکاتالیست‌های حاوی نانوذرات فلزات گران‌بهای یکی از شرکت‌های صنعتی در خودروها می‌تواند تاثیر شگرفی در کاهش آلایندگی گازهای خروجی اگزوزها داشته باشد.

استفاده از نانوکاتالیست‌های حاوی نانوذرات فلزات گران‌بهای یکی از شرکت‌های صنعتی در خودروها می‌تواند تاثیر شگرفی در کاهش آلایندگی گازهای خروجی اگزوزها داشته باشد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، نوید مولوی‌زاده، قائم مقام مدیرعامل این شرکت صنعتی از طراحی کاتالیست‌های اگزوز برای حذف گازهای خروجی از اگزوز خبر داد و گفت: این کاتالیست قادر است بیش از ۹۰ درصد گازهای آلاینده خروجی از موتور خودرو را کاهش دهد. کاتالیست‌های خودرو از دهه ۱۹۸۰ وارد خط تولید خودروسازی‌ها شدند و در حال حاضر در کلیه خودروهایی که سوخت فسیلی مصرف می‌کنند، از این نوع کاتالیست‌ها بهره می برند.

وی با تاکید بر اینکه خودروهای تولیدی در کارخانه‌ها مجهز به این کاتالیست‌ها هستند، اظهار کرد: اما بعد از خروج از کارخانه و استفاده از خودرو، به مرور این کاتالیست‌ها عملکرد خود را از دست داده و در حال حاضر نظارت دقیقی برای جایگزینی کاتالیست نو به جای کاتالیست‌های کهنه و مستعمل وجود ندارد.

به گفته وی این محصول موفق به کسب گواهی نانومقیاس شده‌ است. در این کاتالیست از ذرات فلزی گرانبها با ابعاد کمتر از ۲۰ نانومتر استفاده شد و عملکرد کاتالیست‌  با کمک فناوری نانو ارتقا یافت.

داود اکبری، مدیر تولید این شرکت یادآور شد: خط تولید فعلی شرکت ما از بزرگترین خطوط تولید مبدل‌های کاتالیستی خودرو در خاورمیانه بوده و کلیه تجهیزات و قطعات آن با دانش فنی داخلی این شرکت طراحی و ساخته می‌شوند. این شرکت امکان تولید تمام کاتالیست‌های مصرفی در خودروها و موتورسیکلت‌های ساخت داخل کشور را دارد.

به نقل از ستاد نانو، در این کاتالیست‌ها از نانوذرات فلزات گران‌بهایی نظیر پلاتین و پالادیم استفاده شده است که می‌تواند تا ۹۰ درصد میزان آلودگی را کاهش دهد. این کاتالیست، گازهای خروجی را به مواد بی‌ضرر یا کم‌ضرر تبدیل می‌کند. بنابراین استفاده از نانوکاتالیست‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت هوا داشته باشد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری