کد مطلب: 16439
  تاریخ انتشار:  1400/03/12 - 18:33


هشدار افزایش ارتفاع ۶۰۰ متری «ون» به علت گرم شدن زمین

درخت «ون» امکان رویش تا ۲۵۰۰ متری سطح دریا را دارد که سطح این ارتفاع در شرایط فعلی و به علت گرم شدن زمین ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر افزایش یافته که این موضوع یک اعلام هشدار است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: درخت «ون» امکان رویش تا ۲۵۰۰ متری سطح دریا را دارد که سطح این ارتفاع در شرایط فعلی و به علت گرم شدن زمین ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر افزایش یافته که این موضوع یک اعلام هشدار است

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، عباسعلی نوبخت چهارشنبه ۱۲ خردادماه در جریان بازدید از طرح های جنگل‌کاری استان همدان، مطرح کرد: گرم شدن زمین موجب افزایش جمعیت و ایجاد آفات و بیماری ها می شود و احتمال طغیان این آفات و بیماری‌ها نیز وجود دارد برهمین اساس به دنبال حفظ پوشش گیاهی و سپس احیاء، غنی سازی و توسعه آن هستیم.

وی با اشاره به اقدامات مؤثر این سازمان در زمینه بیابان زدایی، اظهار کرد: ۳۵ هزار هکتار از اراضی بیابانی کشور در سال گذشته نهال‌کاری شده به طوریکه برای اجرای این طرح و توسعه پوشش گیاهی و جنگلی کشور، گونه های با نظر و انتخاب کارشناسان و با هدف حفظ و احیای پوشش گیاهی در مناطق بیابانی کاشته شده است.

نوبخت اضافه کرد: سطوح قابل توجهی از مراتع کشور با هدف حفظ و احیای پوشش گیاهی کپه کاری و بذرکاری شده که با توجه به نوسان و تغییرات اقلیمی، تمامی جمعیت کشور برای حفظ این عرصه ها مسئول هستند.

وی با بیان اینکه باید به فکر ایجاد صنایع وابسته به چوب باشیم، مطرح کرد: برای پاسخ به نیاز مردم در زمینه زارعت چوب کارهایی انجام شده و سال گذشته بیش از ۲۲ هزار هکتار کار زراعت چوب در کشور اجرا شد که سهم استان همدان ۵۵۰ هکتار بود.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تأکید کرد: سازمان جنگل‌ها برنامه مدون و سالیانه ای در رابطه با حفظ پوشش، احیاء، غنی سازی و توسعه جنگل ها به منظور پیشگیری از بروز آسیب به این عرصه و پوشش گیاهی کشور دارد.

به گفته نوبخت، سال گذشته ۳۵  هزار هکتار جنگل کاری در کشور انجام شده که اجرای این طرح در سال جاری نیز به میزان مناسبی ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح تنفس جنگل با توجه به کارکرد غیربازاری آن از واجبات است، تصریح کرد: مطالعات پیرامون طرح جایگزین برای تنفس جنگل در مراحل پایانی قرار دارد و این طرح مطالعاتی در سال جاری برای اجرا نهایی می شود تا به بهترین نحو ممکن کار حفاظت بیولوژیک از جنگل ها انجام شود.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: سازمان جنگل ها در سال جاری موفق شد مطالعه فاز مقدماتی محافظتی جنگل ها را نهایی کند تا حفاظت بیولوژیک در جنگل های کشور در قالب این طرح اجرایی شود و مدیریت کارشناسی را بعد از گذشت حدود سه سال در جنگل های شمالی کشور شاهد باشیم.

نوبخت با بیان اینکه برای ۱۰۳ حوزه آبخیز موجود در کشور کار مطالعاتی انجام شده است، گفت: آبخیزداری، مدیریت جامع حوزه های آبخیز است که در این حوزه ها علاوه بر فعالیت های مکانیکی و بیومکانیکی، فعالیت بیولوژیک هم دیده می شود.

وی افزود: سطح قابل توجهی از کار توسعه، احیاء و غنی سازی اراضی جنگلی و مرتعی در سه سال گذشته از محل اعتبارات آبخیزداری انجام و سال گذشته نیز کارهای بیولوژیک زیادی از محل اعتبارات پیش بینی شده صندوق توسعه ملی اجرا شده است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: منابع طبیعی تنها متعلق به این سازمان نیست بلکه کارکنان این مجموعه حافظان انفال هستند که امید می‌رود مردم این سازمان را برای حفاظت از این عرصه ها کمک کنند.

به گفته نوبخت، ۸۰ درصد خاک کشور را منابع طبیعی تشکیل می دهد که تعداد نیروها در برابر این سطح وسیع بسیار اندک است و این سازمان و دیگر نهادهای مسئول برای حفظ انفال شمار زیادی شهید و جانباز را تقدیم کرده اند.

جلسه هم اندیشی پیشگیری از حریق در عرصه های منابع طبیعی با حضور مدیران سازمان جنگل ها، یگان حفاظت منابع طبیعی، مدیریت بحران و هیات های کوهنوردی استان های چهارمحال و بختیاری، همدان و لرستان به مدت دو روز در شهر همدان برگزار شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب