کد مطلب: 16422
  تاریخ انتشار:  1400/03/11 - 11:39


گرم شدن زمین و افزایش مرگ‌ومیر

کارشناسان تعداد مرگ‌های ناشی از گرما را در اثر تغییرات آب‌وهوایی مرتبط با انسان که در شهرهای خاص رخ داده است محاسبه کردند.

بر اساس نتایج تحقیقات دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن (LSHTM)، بیش از یک سوم کل مرگ‌های ناشی از گرما در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۸ مربوط به تغییرات آب‌وهوایی مرتبط با انسان است و آمریکای مرکزی و جنوبی بیشترین آسیب را دیده‌اند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ارث، محققان داده‌های ۷۳۲ منطقه از ۴۳ کشور را بررسی کردند و برای اولین‌بار، سهم تغییرات آب‌وهوایی مرتبط با انسان، در میزان مرگ‌ومیر ناشی از گرما را نشان دادند.

آنان دریافتند، ۳۷ درصد از تمام مرگ‌ومیرهای ناشی از گرما به گرم‌شدن کره‌ زمین در تابستان‌های اخیر مرتبط و برای مثال، گرم‌شدن مرتبط با انسان در اکوادور و کلمبیا منجر به ۷۶ درصد از مرگ‌های ناشی از گرما شده است.

اگر در مورد تغییر اقلیم، سازگاری یا اقدامی انجام نشود، میزان مرگ‌ومیر ناشی از گرما همچنان ادامه خواهد یافت. تاکنون، میانگین دمای کره‌ زمین، تنها در حدود یک درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است که این روند در صورت عدم کنترل، ادامه پیدا می‌کند.

کارشناسان تعداد مرگ‌های ناشی از گرما را در اثر تغییرات آب‌وهوایی مرتبط با انسان که در شهرهای خاص رخ داده است محاسبه کردند.

این برآوردها شامل ۱۳۶ مرگ اضافی سالانه در سانتیاگو (پایتخت شیلی)، ۱۸۹ در آتن (پایتخت یونان)، ۱۷۲ در رم (پایتخت ایتالیا)، ۱۵۶ در توکیو (پایتخت ژاپن)، ۱۷۷ در مادرید (پایتخت اسپانیا)، ۱۴۶ در بانکوک (پایتخت تایلند)، ۸۲ در لندن (پایتخت انگلستان)، ۱۴۱ در نیویورک (شهری در ایالات‌متحده) و ۱۳۷ در شهر هوشی‌مین ویتنام است.

محققان عنوان کردند: این یافته‌ها نشان از لزوم اتخاذ سیاست‌های قوی برای کاهش‌ گرم‌شدن در آینده و اجرای مداخلات برای محافظت از جمعیت در برابر عواقب نامطلوب قرارگرفتن در معرض گرماست.

پروفسور آنتونیو گاسپارینی، محقق ارشد این بررسی عنوان کرد: این بزرگترین بررسی درباره خطرات فعلی سلامتی ناشی از تغییرات آب‌وهوایی است، زیرا تغییرات آب‌وهوایی در آینده تنها اثرات مخرب نیست و عواقب وخیم فعالیت‌های انسانی در سیاره زمین را بسیاری از مناطق برجسته می‌کند و باید هم اکنون اقدامات در این زمینه را شروع کنیم.

این بررسی در مجله Nature Climate Change منتشر شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط انسانی