کد مطلب: 16146
  تاریخ انتشار:  1400/01/29 - 14:46


سند خودارزیابی سمن‌های محیط‌زیستی تدوین شده است

سند خودارزیابی سمن‌های محیط‌زیستی گامی برای توانمندکردن و استاندارد سازی فعالیت آنان است.

ژیلا مهدی آقایی معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد:سند خودارزیابی سمن‌های محیط‌زیستی گامی برای توانمندکردن و استاندارد سازی فعالیت آنان است. این برنامه با مشارکت سازمان حفاظت محیط‌زیست، ادارات کل و اعضای شبکه ملی سمن‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور در 31 استان کشور در دست اجراست.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ژیلا مهدی آقایی،معاون سازمان حفاظت محیط زیست، سند خود ارزیابی را یک راهنما برای موسسان و اعضای سمن‌ها عنوان کرد و افزود: با این سند، سمن‌ها می‌توانند ساختار، ارتباطات، برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را برای حفاظت از محیط زیست سرزمین، استاندارد‌سازی کنند. وی تصریح کرد: معرفی هر معیار خود ارزیابی، توسط اساتید با تجربه، که با سازوکار فعالیت سمن ها آشنا هستند، صورت خواهد گرفت.

آقایی تصریح کرد: سمن ها با مشارکت در این دوره توان افزایی ضمن آشنایی با معیارهای ارزیابی، می‌توانند چالش های خود را شناسایی و توانمندی‌های سمن خود را ارتقاء دهند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: این طرح با تسهیل‌گری و پشتیبانی معاونت آموزش و پژوهش ودفتر مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و حضور فعال شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد محیط‌زیست و منابع‌طبیعی کشور از اسفندماه سال 99 آغاز شده است.

وی توضیح داد: طرح توان افزایی سمن‌ها، برای در برگیری سمن‌های محیط‌زیست و منابع‌طبیعی کلیه استان‌های کشور، چهار دبیرخانه در ادارات کل محیط‌زیست استان‌های معین کرمان، بوشهر، قزوین و مشهد تشکیل داده است.

آقایی در ادامه گفت: در هر منطقه معین 14 کارگاه مشتمل بر معرفی پروژه و کارگاه‌های توان افزایی برای خود ارزیابی برگزار و سپس در هر استان همین کارگاه ها با همراهی نمایندگانی از سمن‌های استانی برگزار می‌شود.

گفتنی است، سند خود ارزیابی، در فرایندی مشارکتی با تلاش سمن‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور و تسهیلگری دفتر مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، در زمان بیش از 5 سال تدوین و بارها قبل از تأیید به نظر سنجی گذاشته شده است.

 تیم اجرایی این پروژه که از یک سمن هستند، از هر استان تعدادی سمن همکار را با همکاری دبیران استانی شبکه ملی و ادارات کل محیط زیست انتخاب و به صورت مشارکتی به اجرا گذارده‌اند.
 

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری