تاریخ انتشار:: 1399/09/20 - 09:23
کد گالری: 14383


تغییرات اقلیمی؛ کدام کشورها به زیر آب خواهند رفت؟

قبلی
مجمع‌الجزایر مناطق حاره/طبق پیش‌بینی پژوهشگران دانشگاه کولورادوی آمریکا، در صورتی‌که بالا آمدن آب دریاها سریع‌تر اتفاق بیفتد، کشورهای مجمع‌الجزایر مناطق حاره، مانند مالدیو، فیجی و یا جزیره کوچک تووالو در اقیانوس آرام، بیش از دیگر جاها لطمه خواهند دید. تنها بالا آمدن سطح دریا به میزان یک متر، موجودیت این جزایر را به خطر خواهد انداخت.
میامی/در پژوهشی جدید، دانشمندان تاثیر بالا آمدن سطح آب دریاها بر کشورهای ساحلی آمریکا را مطالعه کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که در بدترین حالت، سطح آب دریاها تا سال ۲۱۰۰ حدود دو متر افزایش خواهد یافت، پیامد آن زیر آب رفتن ۵۰ کلان‌شهر آمریکا از جمله بوستون، بخشی از نیویورک و میامی در جنوب فلوریدا خواهد بود.
دلتای نیل/در آفریقا به‌ویژه دلتای رود نیل بیش از همه در معرض خطر تغییرات اقلیمی است. در صورتی که سطح آب دریا ۵۰ سانتیمتر افزایش یابد و اقدامات حفاظتی پیش‌بینی نشده باشد، نیمی از ساکنان شهرمیلیونی اسکندریه در مصر مجبور به فرار شده و باید و خانه‌ و کاشانه خود را ترک کنند.
شانگهای/بزرگترین شهر چین، شانگهای، در لیست کلان‌شهرهای دنیا قرار دارد که بالا آمدن آب دریا می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای آن داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود میان ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تا بیش از ۲۲ میلیون شهروند شانگهای مجبور نقل مکان خواهند شد. این کلان‌شهر چین بیش از بقیه شهرها در معرض خطر جدی گرمایش زمین قرار دارد.
بنگلادش/کشور پرجمعیت و آسیایی بنگلادش بیش از همه از بالا آمدن آب دریاها در معرض تهید است. افزایش تنها یک متری سطح دریا کافی است تا ۳۰ هزار کیلومتر مربع از مناطق ساحلی بنگلادش به زیر آب فرو رود و ۱۵ میلیون انسان را آواره کند.
فیلیپین/در مناطق ساحلی هر اندازه محل سکونت افراد در ارتفاعی پست‌تر و به دریا نزدیک‌تر باشد، از تغییرات اقلیمی بیشتر رنج خواهند برد. این احتمال هست که قسمتی از فیلیپین به زیر آب رود؛ و جزایری با زبان و فرهنگ خاص خود، در زیر آب ناپدید شوند.
هلند/خطر بالا آمدن آب دریاها، اروپا را هم تهدید می‌کند. تخمین زده می‌شود با بالا آمدن آب دریاها به اندازه یک متر، ۱۳ میلیون انسان در اروپا به‌ویژه در هلند در معرض خطر قرار بگیرند. هلندی‌ها سال‌هاست که برای مقابله با خطر سیل آب‌گرفتگی در مناطق ساحلی تلاش می‌کنند.
بارسلون/پژوهش‌ها پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۱۰۰ حدود یک تا دو متر بر سطح آب دریاها افزوده خواهد شد. بنابراین ساختار بسیاری بنادر باید تغییر کند. برای مثال ساختمان‌هایی که مانند بندر بارسلون، چنان که در عکس می‌بینیم، در مجاورت با دریا ساخته شده، باید عقب بنشینند.
ونیز/برای شهری مانند ونیز، بالا آمدن سطح دریا بسیار گران تمام خواهد شد. همین امروز شهر ونیز با افزایش ۳۰ سانتیمتری سطح آب دریا در مقایسه با سال ۱۸۹۷ روبرو است. از این میزان، فقط ۱۸ سانتیمتر آن ناشی از تغییرات اقلیمی بوده است. سال گذشته دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که این شهر زیبا در سال ۲۱۰۰ زیر آب خواهد رفت.
لندن/بالا آمدن سطح آب‌ها برای کلان‌شهرهایی که در مجاورت دریا یا رودخانه قرار دارند، مانند کلان‌شهر لندن، دردسرساز خواهد شد. حتی در پایتخت بریتانیا، خطر طغیان رودخانه‌ پیش‌بینی شده است.
آلمان/آلمان نیز از پیامدهای گرمایش زمین در امان نخواهد ماند و ممکن است مناطقی در این کشور غیرقابل سکونت شوند. مناطقی که با بالا آمدن آب‌ دریاها مورد تهدید قرار می‌گیرند، نواحی ساحلی دریای شمال آلمان است. پیش‌بینی می‌شود که با افزایش یک متری سطح دریا در مناطق ساحلی آلمان حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در معرض خطر طغیان قرار خواهند گرفت.


به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار خانه عکس