کد مطلب:5853
تاریخ انتشار:14 بهمن 1398 ساعت 18:04
چاپ چاپ

رویدادهای گردشگری ۲۰۲۰ سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو

معاونت گردشگری وزارت به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، چهار برنامه از تقویم رویدادهای گردشگری ۲۰۲۰ مصوب شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای همکاری‌های اقتصادی (اکو) را برگزار می‌کند.

 مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: معاونت گردشگری وزارت به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، چهار برنامه از تقویم رویدادهای گردشگری ۲۰۲۰ مصوب شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای همکاری‌های اقتصادی (اکو) را برگزار می‌کند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی محمد ابراهیم لاریجانی با بیان این خبر گفت: پیرو برگزاری سی‌امین اجلاس شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای سازمان همکاری‌های اقتصادی (ECO-RPC) در تاریخ ۲۴ لغایت ۲۷ دی ماه سال جاری در تهران و حضور دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری در این رویداد، مصوبات بخش گردشگری و تقویم کلی رویدادهای ۲۰۲۰ سازمان مذکور اعلام شد.

وی افزود: بر اساس مصوبه مذکور معاونت گردشگری متولی برگزاری ۴ رویداد شامل: ششمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو - جاده ابریشم در هفتم تا نهم خرداد ۹۹، کارگاه آموزشی آشپزی در تاریخ هفتم تا نهم خرداد ۹۹، مجمع روسای انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و سایر ذینفعان گردشگری اکو نهم تا یازدهم تیرماه ۹۹ و سومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت اکو نیز در سال پیش رو برگزار خواهد شد.

لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر نشست‌های هماهنگی با مجری رویدادهای مذکور و تعیین ریزبرنامه‌ها و سایر ذینفعان آغاز شده است؛ اظهار داشت: بر این اساس برگزاری «ششمین جشنواره بین‌المللی غذای جاده ابریشم اکو» و نیز «نشست و کارگاه آشپزی» در حاشیه آن به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، «مجمع روسای انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و سایر ذینفعان گردشگری اکو به شرکت «مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی» و نیز برپایی «سومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت اکو» به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران سپرده شده و تعاملات مورد نظر به منظور بهره‌مندی حداکثری از برنامه‌های پیش رو در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: در بیست و نهمین نشست شورای برنامه‌ریزی اکو در آذرماه سال ۱۳۹۷ موضوع انتخاب پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو از سوی ایران پیشنهاد گردیده و پس از ارائه گزارش توجیهی و مکانیزم انتخاب پایتخت از میان شهرهای کشورهای عضو اکو، موضوع در نشست وزرای گردشگری اکو در شهر خجند تاجیکستان در تاریخ۱۲-۱۱ مهرماه ۱۳۹۸ مطرح و از سوی وزرای گردشگری کشورهای عضو مورد تایید و استقبال قرارگرفته است.

ساری و اردبیل؛ پایتخت‌های گردشگری کشورهای عضو اکو

در این نشست همچنین، شهرهای ساری و اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ انتخاب شدند. در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران همچنین میزبانی پنجمین نشست وزرای گردشگری و هفتمین نشست کارشناسان ارشد اکو را در سال ۲۰۲۲ همزمانی با برگزاری رویداد ساری ۲۰۲۲ میزبانی خواهد نمود.
شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای از ارکان اصلی سازمان همکاری اقتصادی اکو به شمار می‌آید که حداقل یکبار در سال و قبل از اجلاس سالانه شورای وزیران تشکیل جلسه می‌دهد. این شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای، سیاست‌ها و راهبردهای پایه و برنامه‌های اکو را براساس رهنمودهای شورای وزیران تدوین می‌کند.

تنظیم تقویم سالانه اکو برای تصویب در شورای وزیران، بررسی فعالیت‌های اقتصادی دبیرخانه اکو، تهیه گزارش اقتصادی سالانه اکو، بررسی پیشرفت اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های سازمان به صورت سالانه و بررسی اولویت‌های راهبرد همکاری اقتصادی به صورت هر دو سال یکبار از وظایف دیگر این شوراست.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/5853