کد مطلب:5737
تاریخ انتشار:18 دی 1398 ساعت 15:05
چاپ چاپ

نابودیِ حشرات و تنوع زیستی، تهدیدی جدی برای جهانیان

بر اساس یک اجماع علمی کاهش جمعیت حشرات و تحلیل رفتن تنوع زیستی در جهان، تهدیدی جدی برای تمام ساکنان زمین است که باید هرچه زودتر مورد توجه قرار گیرد.

بر اساس یک اجماع علمی کاهش جمعیت حشرات و تحلیل رفتن تنوع زیستی در جهان، تهدیدی جدی برای تمام ساکنان زمین است که باید هرچه زودتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ایسنا، جهان باید به استفاده از آفت‌کش‌ها پایان دهد، بکارگیریِ متدهای کشاورزی بر پایه طبیعت را در اولویت قرار دهد و فورا آلودگی آب، نور و صوتی را برای نجات جمعیت حشرات به حداقل برساند.  

بیش از ۷۰ محقق و کارشناس از سراسر جهان درخواست کردند تا در راستای مقابله با فاکتورهای استرس‌زای انسانی بر حیات حشرات از جمله از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی، بحران اقلیمی، آلودگی و گونه‌های مهاجم اقدامات فوری انجام شود.

منع استفاده از سموم دفع آفات و کودها در کشاورزی صنعتی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از مجموعه راهکارهای ضروری برای جلوگیری از نابودی جمعیت حشرات است.

گیاهخواران، تجزیه کنندگان، انگل‌ها و گرده‌افشان‌ها از گونه‌های اصلی هستند که باید از آن‌ها حفاظت شود. وجود این جانوران در عملکرد مطلوب اکوسیستم‌ها از طریق بازیافت مواد مغذی ضروری است.

به گزارش روزنامه گاردین، این درخواست محققان در میان هشدارهای مکرر در مورد فعالیت‌های انسان و خطر انقراض حشرات مطرح شده چرا که نبود این گونه‌های جانوری موجب فروپاشی فاجعه‌بار اکوسیستم‌های طبیعی می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که جمعیت بیش از ۴۰ درصد گونه‌های حشرات کاهش یافته و یک سوم از آن‌ها در معرض خطر قرار دارند.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/5737