کد مطلب:4457
تاریخ انتشار:28 اسفند 1397 ساعت 13:25
چاپ چاپ

حال ‌میقان خوب شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: با توجه به نبود مشکل و چالش در تالاب میقان اراک امکان ورود مسافر و گردشگر به این منطقه در ایام نوروز وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: با توجه به نبود مشکل و چالش در تالاب میقان اراک امکان ورود مسافر و گردشگر به این منطقه در ایام نوروز وجود دارد.

‌به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران(IENA)، رضا میرزایی ‌در خصوص گردشگری در ایام نوروز بیان کرد: با توجه به ارزش گردشگری تالاب میقان اراک و شرایط مطلوب این منطقه تاکنون مورد خاصی جهت جلوگیری از ورود مسافر و گردشگر به منطقه گزارش نشده و گردشگران و مسافران نوروزی می توانند از این ظرفیت ویژه و بکر در نوروز دیدن کنند.

وی با اشاره به آبگیری مناسب منطقه بواسطه بارش های اخیر و حضور پرندگان کنارآبزی که بخشی از آنها بومی منطقه هستند، گفت: تالاب میقان اراک یکی از زیستگاه‌های پرندگان مهاجر عرض‌های شمالی است که با توجه به گرمتر شدن هوا بخشی از پرندگان مهاجرت معکوس خود به عرض‌های شمالی را آغاز کرده‌اند و بخشی از پرندگان بومی همچنان می توانند ظرفیت و پتانسیل گردشگری مناسبی برای این منطقه به شمار روند.

میرزایی افزود: متاسفانه در برخی از نقاط مانند فراهان شاهد شیوع بیماری تب برفکی در تعدادی از واحدهای دامی هستیم که به جهت جلوگیری از انتشار و انتقال آن به حیات وحش محدودیت‌هایی را در مناطق امن منطقه حفاظت شده هفتادقله اعمال خواهیم کرد تا دچار چالش نشویم.

وی با تاکید بر جلوگیری از ریختن پسماندها در طبیعت در طول نوروز و همچنین نزدیک نشدن به لاشه پرنده یا حیوان در مناطق تصریح کرد: در صورت پیداکردن لاشه حیوان حتما با سامانه 1540 محیط زیست و یا دامپزشکی تماس گرفته و موضوع اطلاع داده شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در خصوص توصیه‌های نوروزی بیان کرد: با توجه به اهمیت درختان، مسافران و گردشگران حتما از شکستن شاخه درختان خودداری کنند، پسماندها در جنگل، دشت و مرتع رها نشود و خانواده‌ها مدیریت پسماند را با جدیت دنبال کنند، همچنین در این ایام می‌توان از هدایای زیست محیطی به جای هدایایی که دارای بسته‌بندی‌های کاغذی یا پلاستیکی هستند مانند گل و گلدان و گیاهان آپارتمانی استفاده کرد.

میرزایی اضافه کرد: در آستانه نوروز و در خانه تکانی‌ها حجم بسیاری از پسماند تولید می‌شود که بخشی از آن قابل استفاده است و می‌توان آنرا به خیریه‌ها تحویل داد، در خریدهای نوروزی ترجیحا اقلامی که قابلیت بازیافت دارند خریداری و از ظروف یکبار مصرف استفاده نشود. به اندازه نیاز میوه و سبزیجات خریداری شود چراکه در این شرایط اقتصادی با این توجهات علاوه بر کمک به مصرف بهینه می‌توان کمترین میزان پسماند را نیز تولید کرد.

‌انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/4457