کد مطلب:3450
تاریخ انتشار:21 اسفند 1397 ساعت 16:25
چاپ چاپ

توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه با درخواست یک نماینده

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه با درخواست یک نماینده، خبر داد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه با درخواست یک نماینده، خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، فرهاد سرخوش در خصوص درخواست نماینده مهاباد از وزیر نیرو مبنی بر توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به سمت پیکره و موافقت وزارت نیرو در این خصوص ابراز تأسف کرد و افزود: تمامی تلاش ستاد احیا، نجات دریاچه ارومیه است چرا که در صورت خشک شدن این نگین آبی زندگی ۱۵ میلیون جمعیت با مشکل مواجه خواهد شد؛ ستاد احیا به جد پیگیر ادامه رهاسازی از سد مهاباد خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که در سال آبی ۹۷، مجموعاً یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از طریق رهاسازی و رواناب‌ها به پیکره وارد شده، افزود: ورود رواناب‌ها و آب رها سازی شده از سدهای استان تأثیر قابل ملاحظه‌ای در وضعیت در یاچه ارومیه داشته که در حال حاضر رشد ۲۱ درصدی تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهدیم.

سرخوش، وسعت فعلی دریاچه ارومیه را ۲۴۴۸ کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: افزایش ۲۴۰ کیلومتری وسعت دریاچه و افزایش ۴۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب نشان از بهبود وضعیت دریاچه دارد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه رهاسازی از پشت سدها هرگز سبب کمبود آب شرب و کشاورزی نمی‌شود، خاطر نشان کرد: حقابه شرب و کشاورزی در تمامی سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه رعایت می‌شود و تنها حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه به پیکره رها سازی می‌شود.

وی یاداور شد: مطمئناً با تلاش‌های ستاد احیا بزودی ادامه رها سازی از سد مهاباد محقق می‌شود.

مرحله دوم رها سازی از سد مهاباد از ۲۷ بهمن سال جاری به میزان ۳۰ میلیون مترمکعب با دبی ۲۰ مترمکعب در ثانیه آغاز شده بود.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/3450