کد مطلب:26949
تاریخ انتشار:8 دی 1402 ساعت 15:04
چاپ چاپ

راهکاری ارزان برای رسیدن به اهداف اقلیمی

جنگل‌های حفاظت‌شده بیش از فناوری‌های جدید پر هزینه، کربن جذب می‌کنند.

جنگل‌های حفاظت‌شده بیش از فناوری‌های جدید پر هزینه، کربن جذب می‌کنند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
و براساس گزارش ویفروم، داده‌ها نشان می‌دهند جنگل‌های حفاظت‌شده ۲۸ درصد کربن بیشتری نسبت به جنگل‌های مشابه، اما محافظت‌نشده از نظر زیست‌محیطی کربن ذخیره می‌کنند.

سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی در رقابت برای رسیدن به صفر خالص، به سمت فناوری‌های آزمایشی جدید هجوم می‌آورند و ده‌ها میلیارد دلار برای مکانیسم‌هایی سرمایه‌گذاری هزینه می‌کنند؛ اما واقعیت این است که اکنون این فناوری‌ها مقادیر ناچیزی کربن را جذب می‌کنند.

مناطق حفاظت‌شده مزایای کاملاً مستندی برای حیات‌وحش و تنوع زیستی دارند، اما تحقیق جدید نکات دقیقی را درباره اینکه جنگل‌های حفاظت‌شده برای آب‌وهوای ما حیاتی‌اند، نشان می‌دهد.

محققان با استفاده از داده‌های فضایی دریافتند جنگل‌های حفاظت‌شده بیش از ۶۱ گیگا تن کربن برابر ذخیره می‌کنند. در حالی که مناطق حفاظت‌شده تقریباً ۱۱ درصد مساحت جنگلی اندازه‌گیری‌شده را تشکیل می‌دهند، ۲۶ درصد کل کربن تخمینی زمین را ذخیره می‌کنند.

آمازون بالاترین ذخایر کربن در مناطق حفاظت‌شده را دارد و ۳۰ درصد کل کربن موجود در مناطق حفاظت‌شده را به خود اختصاص می‌دهد.

جنگل‌های حفاظت‌شده فقط از تنوع زیستی محافظت نمی‌کنند. آنها برای دستیابی به اهداف آب‌وهوایی ما ضروری‌اند. با این حال نسبت به سایر راه‌ حل‌های اقلیمی، مناطق حفاظت‌شده بودجه کمتری دارند و سالانه فقط ۲۴ میلیارد دلار می‌گیرند که تقریباً ۳۵ درصد از حداقل بودجه مورد نیاز برای مدیریت مناسب مناطق حفاظت‌شده موجود است.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/26949