کد مطلب:26629
تاریخ انتشار:16 مهر 1402 ساعت 15:25
چاپ چاپ

آشکار شدن بقایای تاریخی یک شهر پس از سیل

فاجعه سیل لیبی که به یک شهر باستانی آسیب رسانده بود، بقایای تاریخی یک شهر یونانی را نیز آشکار کرد.

فاجعه سیل لیبی که به یک شهر باستانی آسیب رسانده بود، بقایای تاریخی یک شهر یونانی را نیز آشکار کرد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سیلی که ماه گذشته در «لیبی» جان هزاران نفر را گرفت و به بقایای شهر باستانی «سیرنه» ‌ آسیب رساند، ‌ با شستن و جابه‌جا کردن سنگ‌ها و خاک، بخش‌های جدیدی از ویرانه‌های باستانی این شهر یونانی را در معرض دید قرار داد.

طوفان «دانیل» ممکن است باعث بارش یک متر باران روی تپه‌های شرق لیبی شده باشد، که به گفته دانشمندان از زمان آغاز ثبت رکوردها در اواسط قرن نوزدهم تاکنون بی‌سابقه بوده است. زمانی که گزارشگران «رویترز» هفته گذشته از این محوطه بازدید کردند، آب همچنان در این مکان در جریان بود.

به گفته «عادل بوفجرا»، مسئول بخش آثار باستانی «سرینه»، سیل باعث انباشته شدن گل و لای در حمام‌های مربوط به دوران یونانی این شهر باستانی شده است و باید پاکسازی تخصصی انجام شود. مسئولان هشدار دادند اگرچه خسارات تاکنون اندک بوده، اما سیل ممکن است به فرونشستی منجر شده باشد که بعدا می‌تواند یکی از بناهای تاریخی را واژگون کند.

«بوفجرا» گفت: در حالی که سیل ویرانه‌های زیبای «سیرینه» ‌ را با خطرات زیادی مواجه کرده است، آب همچنین یک سیستم زهکشی رومی را که قبلا ناشناخته بود آشکار کرده است.

«سیرنه» یک مستعمره یونان و یکی از شهرهای اصلی جهان یونان باستان بود، تا اینکه در سال ۳۶۵ میلادی زلزله آن را ویران کرد.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/26629