کد مطلب:23956
تاریخ انتشار:21 اردیبهشت 1402 ساعت 10:30
چاپ چاپ

تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در سایت "رشکان" آذربایجان غربی

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با فراهم شدن شرایط مناسب برای زادآوری این گونه در معرض انقراض، نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش رشکان متولد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با فراهم شدن شرایط مناسب برای زادآوری این گونه در معرض انقراض، نخستین گوساله  گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش رشکان متولد شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سعید شهند با اعلام این خبر گفت: ۶ راس گوزن زرد ایرانی در راستای اجرای برنامه عمل ملی حفاظت و احیای این گونه، آبان سال گذشته از پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری به پارک ملی دریاچه ارومیه و سایت تکثیر و پرورش رشکان منتقل شدند که تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی، نشانگر سازگاری این گونه با محیط و شرایط مطلوب زیستی آنها در این سایت پارک ملی دریاچه ارومیه است.

وی با بیان اینکه با شروع  فصل زادآوری گوزن ها، پایش و کنترل وضعیت زیستگاه آنها شدت یافته است، افزود: محیطبانان و دامپزشکان پارک ملی دریاچه ارومیه بصورت شبانه روزی، وضعیت زیستی و سلامتی آنها را پایش می کنند و شرایط مطلوبی  برای زادآوری گوزن ها و رشد گوساله ها وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، شهند با اشاره به اقدامات انجام گرفته در راستای برنامه عمل ملی حفاظت از گوزن زرد ایرانی گفت: احداث آب انبارها و ترمیم آبشخورها، نصب دوربین های مداربسته، اجرای برنامه مهار گونه های مهاجم گوشتخوار، افزایش گشت و کنترل در جزیره اشک و احداث مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دریاچه ارومیه برای جلوگیری از انقراض این گونه، بخشی از برنامه ملی حفاظت از گوزن زرد ایرانی بوده است که با تولد نخستین گوزن در این سایت ، امید ها برای احیای این گونه ارزشمند بیشتر شده است.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/23956