کد مطلب:22391
تاریخ انتشار:27 آذر 1401 ساعت 13:47
چاپ چاپ

ورود سالانه ۸۶۷ متر مکعب رسوب به تالاب انزلی

رییس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های گیلان گفت: هر ساله حدود ۸۶۷ هزار مترمکعب رسوب از طریق رودخانه‌ها و زهکش‌ها از حوضه آبخیز وارد تالاب می‌شود.

رییس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های گیلان گفت: هر ساله حدود ۸۶۷ هزار مترمکعب رسوب از طریق رودخانه‌ها و زهکش‌ها از حوضه آبخیز وارد تالاب می‌شود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست گیلان، عباس عاشوری در بازدید از پروژه‌ها و وضعیت بخش‌های مختلف تالاب‌ انزلی، اظهار کرد: در این برنامه نظارت و پایش از پروژه‌های انجام گرفته در تالاب همچون ساخت و نصب تله زباله‌گیر، دوربین‌های حفاظتی برد بلند، دستگاه ترازیاب نصب شده و پاسگاه‌های محیط‌بانی، پروژه‌های در حال انجام همچون پروژه جمع‌آوری سنبل آبی و پروژه‌های پیش‌روی و برنامه‌ریزی شده برای انجام در حوزه سیاه‌کشیم و شرق تالاب در ارتباط با امکان مدیریت آب در تالاب و همچنین پهنه‌هایی از تالاب با ظرفیت بالای پذیرش رسوب و امکان برداشت آنها، بازدید به عمل آمد.

عاشوری ادامه داد: بنا بر برخی گزارشات در برخی سال‌ها تا دو میلیارد مترمکعب آب از حوضه آبخیزی به وسعت ۳۶۱۰ کیلومترمربع وارد تالاب انزلی می‌شود اما به دلیل کاهش سطح تراز آب دریای خزر در دهه اخیر و موقعیت و بالاتر بودن سطح تالاب‌ به ویژه بخش‌های جنوبی آن تا یک نیم و متر نسبت به دریای خزر، بخش عمده آب ورودی به تالاب به دریا زهکش می‌شود، بنابراین ضرورت دارد برای حفظ اکوسیستم و نظام اکولوژیکی تالاب، آب در تالاب حفظ و مدیریت شود چون تالاب باوجود آب معنادار خواهد بود.

وی تصریح کرد: اگرچه تالاب‌ها بر اساس تعریف کنوانسیون رامسر می‌توانند دایمی یا موقتی باشند و در حال حاضر به ویژه پس از هر مرحله بارندگی کلیه سطوح تالاب پر از آب می‌شود اما به تدریج آب از پهنه تالاب وارد رودخانه‌ها و زهکش‌های جاری در تالاب و سپس دریا می‌شود.

رییس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های گیلان گفت: برآورد شده است هر ساله حدود  ۸۶۷ هزار مترمکعب رسوب از طریق رودخانه‌ها و زهکش‌ها از حوضه آبخیز وارد تالاب می‌شوند، بخشی از این رسوب در پهنه‌های خاص از  تالاب ته‌نشین و بخش دیگر به حوضچه آرامش بندر و سپس دریا می‌ریزد.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/22391