کد مطلب:15698
تاریخ انتشار:12 بهمن 1399 ساعت 11:13
چاپ چاپ

نهنگ‌های خاکستری از گرسنگی در حال مرگ هستند

از آنجا که دوجورپایان در اثر گرم شدن آب‌های قطب شمال به دلیل تغییر آب و هوایی کاهش می‌یابند، این UME ممکن است به جمعیت نهنگ‌های خاکستری در سال‌های آینده آسیب جدی برساند.

دانشمندان می‌گویند نهنگ‌های خاکستری در اقیانوس آرام به دلیل گرسنگی حاصل از کاهش دسترسی به طعمه و شکار و روند گرمایش قطب شمال در حال مرگ هستند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
و به نقل از آی‌ای، یک مشکل زیست محیطی در امتداد سواحل غربی مکزیک، ایالات متحده و کانادا در حال رشد است. این رویداد غیرمعمول برای اولین بار در ژانویه 2019 رخ داد، جایی که 378 مورد مرگ تایید شده و تعداد بیشتری ثبت نشده در نهنگ‌های خاکستری متعلق به جمعیت شمال شرقی اقیانوس آرام دیده شد و بسیاری دیگر از آنها نیز در وضعیت بسیار بدی مشاهده شدند.

اکنون در حالی که گزارش شده است که نهنگ‌های خاکستری لاغر شده در حال آغاز مهاجرت خود هستند، دانشمندان واهمه دارند که این "وقوع غیرمعمول مرگ و میر"(UME) -که در آن تعداد زیادی از جمعیت این پستانداران دریایی در یک پدیده پیش بینی نشده در حال مرگ هستند- در سال جاری نیز ادامه یابد.

یک مطالعه جدید از دانشگاه "آرهوس"(Aarhus) شواهدی را نشان داده است که گرسنگی نهنگ‌های خاکستری در "وقوع غیرمعمول مرگ و میر" نقش دارد.

نهنگ‌های خاکستری با نام علمی "Eschrichtius robustus" هر ساله در ژانویه از مناطق شکار و تغذیه خود در دریاهای "برینگ"، "چوکچی" و قطب شمال یک سفر و مهاجرت را به سمت جنوب آغاز می‌کنند تا به محل تولید مثل خود در سواحل کالیفرنیای جنوبی و مکزیک برسند.

اولین تحقیق روی این حیوانات باشکوه از سال 1977 تا 1982 در لاگونا سان ایگناسیو(LSI) در باخا کالیفرنیا سور در مکزیک انجام شد. سپس یک برنامه علمی زیست بوم موسوم به "LSIESP" در سال 2006 آغاز شد و در سال 2017  تحقیقات دقیقی در مورد وضعیت بدن نهنگ‌های خاکستری با استفاده از فتوگرامتری پهپادی که شامل اندازه‌گیری طول و عرض بدن این حیوانات از عکس‌های عمودی گرفته شده توسط پهپادها بود، آغاز شد. این کار محققان را قادر به اندازه‌گیری وضعیت نسبی بدن نهنگ‌ها به صورت جداگانه می‌کند.

محققان تنها طی دو سال لاغری نهنگ‌های خاکستری بزرگسال و نوجوان را در سواحل مکزیک مشاهده و ثبت کردند. در سال 2019 که UME فعلی آغاز شد، همزمان با کاهش تعداد جفت ماده، این لاغری نیز مشاهده شد. این مسئله نشان دهنده کاهش میزان تولید مثل نهنگ‌های خاکستری ماده است.

در حالی که این کاهش حجم بدن بسیار واضح است، دلیل این اتفاق هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. دلیل UME فعلی می‌تواند کاهش "دوجورپایان"(amphipods) باشد که طعمه‌های اصلی نهنگ‌های خاکستری در مکان اصلی تغذیه آنها هستند.

از آنجا که دوجورپایان در اثر گرم شدن آب‌های قطب شمال به دلیل تغییر آب و هوایی کاهش می‌یابند، این UME ممکن است به جمعیت نهنگ‌های خاکستری در سال‌های آینده آسیب جدی برساند.

این مطالعه در مجله Marine Ecology Progress Series منتشر شده است.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/15698