کد مطلب:1520
تاریخ انتشار:26 دی 1393 ساعت 18:28
چاپ چاپ

تاثیر جنگل‌های استوایی بر کاهش گرمای جهان

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد جنگل‌های استوایی بیش از تصور بسیاری از کارشناسان قادر به جذب دی اکسید کربن ناشی از فعالیت‌های انسانی هستند.

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد جنگل‌های استوایی بیش از تصور بسیاری از کارشناسان قادر به جذب دی اکسید کربن ناشی از فعالیت‌های انسانی هستند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، این بررسی که توسط مرکز ملی تحقیقات جوی ناسا انجام گرفت حاکی از آن است که جنگل‌های استوایی جذب یک میلیارد و 400 میلیون تن دی اکسید کربن را از مجموع جهانی جذب دو میلیارد و 500 تنی برعهده دارد.

به گفته کارشناسان این بررسی نشان می‌دهد درختان استوایی می‌توانند در کاهش میزان گرمای جهان موثر باشند همچنین از آنجاییکه میزان جذب دی اکسید کربن در جنگل‌های شمالی رو به کاهش است جنگل‌های استوایی می‌توانند سال‌های بیشتری به جذب این گاز گلخانه‌ای ادامه دهند.

«دیوید اسچیمل» محقق ارشد این مطالعه گفت: این پرسش که کدام نوع از جنگل ها بزرگترین جذب کننده کربن به حساب می‌آید صرفا یک کنجکاوی نیست بلکه این موضوع اشاره به درک و برداشت ما دارد که آیا اکوسیستم‌های زمینی و خاکی جهان می‌توانند عامل جبران کننده میزان انتشار گاز دی اکسید کربن باشند.

جنگل‌ها و دیگر پوشش‌های گیاهی بیش از 30 درصد این گاز گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی را از طریق فرآیند فتوسنتز جذب می‌کنند و در صورتیکه میزان جذب کاهش پیدا کند سرعت افزایش گرمای جهان بالا می‌رود.


منبع:  شبکه اخبار محیط زیستی

http://www.mohitzist.ir/fa/content/1520