کد مطلب:1438
تاریخ انتشار:25 آذر 1393 ساعت 12:14
چاپ چاپ

هورالعظیم جان گرفت

به دنبال پیگیری های متعدد به منظور حفاظت از تالاب هورالعظیم، دریچه های هورالعظیم که برای فعالیت های نفتی در سال 1389 مسدود شده بود، بازگشایی شد.

به دنبال پیگیری های متعدد به منظور حفاظت از تالاب هورالعظیم، دریچه های هورالعظیم که برای فعالیت های نفتی در سال 1389 مسدود شده بود، بازگشایی شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، روزهای سه شنبه 18 آذر ماه و جمعه 20 آذر ماه به ترتیب دو دریچه اول (تحتانی) و دوم (فوقانی) حوضچه شماره 3 هورالعظیم که برای فعالیت های نفتی در سال 1389 مسدود شده بود، بازگشایی و اکنون در مجموع حدود 4 متر مکعب در ثانیه آب در این منطقه رهاسازی می شود.


این اقدام به دنبال پیگیری های یک سال گذشته برای حفاظت از تالاب هورالعظیم و اجرایی شدن تعهدات مندرج در کمیته های بررسی گزارشات ارزیابی زیست محیطی میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی و پیگیری های حقوقی و قضایی برای تأمین حقابه صورت گرفته و در نهایت با همکاری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به سرانجام رسید. 

پیش بینی می شود عرصه ای به وسعت هشت تا ده هزار هکتار واقع در حوضچه شماره 3 به تدریج و طی یک سال آینده، آبگیری و احیاء شود.

این رخداد که می تواند کمک شایان توجهی به فعالیت های مقابله با گرد و غبار کرده و از میزان غبار ناشی از منشاء داخلی در کشور برای استان خوزستان بکاهد، به طور جدی از سفر آبان ماه 92 معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست هدف قرار گرفته و در سفر هفته گذشته معاون محیط زیست انسانی این سازمان دکتر سعید متصدی اجرایی شد. عکس ها خبر از ورود آب به هورالعظیم می دهد.

منبع:  پام

http://www.mohitzist.ir/fa/content/1438