کد مطلب:11595
تاریخ انتشار:19 مرداد 1399 ساعت 14:00
چاپ چاپ

کشف کلونی‌های جدید پنگوئن‌های امپراطور در جنوبگان

براساس بررسی‌های سال‌های اخیر، پنگوئن‌های امپراتور نسبت به کاهش یخ اقیانوسی که محیط محبوب آنها برای تخم‌گذاری است، آسیب‌پذیرند.

کارشناسان حیات وحش با استفاده از نقشه‌برداری ماهواره‌ای ۱۱ کلونیِ جدید از پنگوئن‌های امپراتور را در جنوبگان شناسایی کرده‌اند و این یافته بر اساس لکه‌های قهوه‌ای-قرمزِ فضولاتِ این پرندگان روی یخ‌های این منطقه به دست آمده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، کشف این کلونی‌ها نشان‌دهنده ۲۰ درصد افزایش در شمار گروه‌های شناخته شده از پنگوئن‌های امپراتور در جنوبگان است و تحولی جدید و مهم برای دانشمندانی محسوب می‌شود که اثرات بحران اقلیمی بر جنوبی‌ترین قاره جهان را بررسی می‌کنند.

کارشناسان می‌گویند: از ۱۱ کلونی یا گروه جدید، یک کلونی پیش‌تر شناسایی شده اما تایید نشده بود. حالا از وجود ۶۱ کلونی پنگوئن‌های امپراتور که در سراسر جنوبگان پراکنده‌اند خبر داریم.

کارشناسان در این مطالعه و کنکاش‌ در منطقه جنوبگان یادآور شدند: این کشفِ هیجان‌انگیزی است. تصاویر ماهواره‌ای جدید از نوار ساحلی جنوبگان به ما امکان داد کلونی‌های جدید را پیدا کنیم. البته این خبر خوب است اما کلونی‌های یافت شده کوچک هستند و تنها پنج تا ۱۰ درصد به شمار کل جمعیت پنگوئن‌ها اضافه می‌کنند.

پنگوئن‌های امپراتور برای تخم‌گذاری به یخ نیاز دارند و در مناطقی متمرکزند که دسترسی و مطالعه آنها به دلیل دورافتاده بودن و سرمایی که به منهای ۵۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد، دشوار است.

براساس بررسی‌های سال‌های اخیر، پنگوئن‌های امپراتور نسبت به کاهش یخ اقیانوسی که محیط محبوب آنها برای تخم‌گذاری است، آسیب‌پذیرند.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، با پیش‌بینی‌های کنونی درباره تغییرات اقلیم، این زیستگاه احتمالا کوچک‌تر خواهد شد. بیشتر کلونی‌های تازه کشف شده در حاشیه‌های دامنه تخم‌گذاری پنگوئن‌های امپراتورند و بنابراین با گرم شدن هوا، این زیستگاه‌ها احتمالا از میان خواهند رفت.

جزئیات بیشترِ این مطالعات در مجله دورسنجی در اکولوژی و محافظت از محیط زیست منتشر شده ‌است.

انتهای پیام


http://www.mohitzist.ir/fa/content/11595