کد مطلب: 5132
  تاریخ انتشار:  1398/07/13 - 14:10


همکاری سمن‌ها در حفظ محیط‌ زیست دریایی

در ساختار ستاد حفاظت از تالاب‌های کشور تلاش شده است تا افراد متخصص غیردولتی نیز حضور داشته باشند.

در پنجمین نشست تخصصی سازمان محیط زیست با سمن‌هایی که به بخش محیط زیست دریایی و تالاب‌ها مربوط بود، بر همکاری با این سازمان‌های مردم نهاد متخصص و فعال در این عرصه تاکید شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها در این نشست تخصصی گفت: حفاظت از تالاب‌ها از ۱۵ سال پیش آغاز شده است؛ با پیگیری دولت، سمن‌ها و مردم، این امر رشد خوبی یافته که با استفاده از این ظرفیت‌ها بسیاری از مشکلات مرتفع می‌شود.

وی در خصوص ساختار ستاد حفاظت از تالاب‌های کشور افزود: در ساختار این ستاد تلاش شده است تا افراد متخصص غیردولتی نیز حضور داشته باشند و اکنون نماینده سمن‌های محیط زیستی عضو این ستاد است.

باقر زاده کریمی از سمن‌ها خواست تا اهداف بلند مدت خود را دنبال کنند و به آن‌ها گفت: چند سال قبل در ژاپن با نماینده یکی از سمن‌های محیط زیستی ملاقات داشتم و دفترچه‌ای به من دادند که برنامه‌ای ۱۰۰ ساله را دنبال می‌کرد، اما متاسفانه در دولت‌های ما، نهایت زمانی که برنامه‌ریزی انجام می‌شود ۱۰ ساله است، اما در محیط زیست این برنامه‌ها کوتاه مدت است. زیرا وقتی ۴۰ سال زمان می‌برد تا دریاچه ارومیه خشک شود، حداقل ۵۰ سال احیاء آن به طول می‌انجامد.

در ادامه این نشست، داوود میرشکار مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌ها و سواحل دریایی با برشمردن ویژگی‌های سمن‌ها گفت: برجسته‌ترین ویژگی سمن‌ها مسئولیت اجتماعی و حس مسئولیت پذیری آن‌ها است که در بیشتر اوقات یاری‌گر ما هستند، اما با این حال برخی از آن‌ها با هم موازی کاری می‌کنند.

وی در ادامه به تدوین برنامه‌ زیست بوم‌های ساحلی اشاره کرد و افزود: پایه اصلی این برنامه‌ها سمن‌ها هستند و از آن‌ها می‌خواهیم خودشان هم کارها را در دست بگیرند. یکی از نمونه‌های مشارکت سمن‌ها، نجات فک خزری است که حفاظت آن در ایران، روسیه و قزاقستان توسط سمن‌ها انجام شده و تلاش می‌کنند تا دولت‌ها را متقاعد کنند که مانع شکار این گونه ارزشمند شوند.

میرشکار، در مورد نمونه‌ای دیگر از مشارکت سمن‌ها گفت: در عمان و خلیج فارس هم سمن‌هایی فعال هستند که برای دلفین‌ها برنامه حمایتی اجرا می‌کنند، ما از سمن ها می‌خواهیم تا مطالبات مردم را بیان کنند و در جهت حفظ این زیستگاه‌های ارزشمند گام بردارند.

همچنین مجید فداکار مدیرکل دفتر سواحل سازمان در این نشست تخصصی گفت: حدود ۶ هزار کیلومتر نوار ساحلی داریم که ۹۰۰ کیلومتر آن در شمال ایران و مابقی در جنوب کشور است، چهلمین کشوری هستیم که طول خط ساحلی داریم و بخش‌های مختلف آن از لحاظ اکوسیستمی نیز متفاوت است.

در ادامه این نشست، ضیاء الدین الماسی مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی به بیان اقدامات این دفتر پرداخت و گفت: بدترین آلودگی‌های دریایی، آلودگی های نفتی است که باعث شده ما همواره با این نوع آلودگی و دیگر آلودگی‌ها مواجه باشیم.

وی افزود: یکی از مهمترین مسائلی که باید وجود داشته باشد، ساختار مشارکتی است که بتوانیم فعالیت‌ها را به آن‌ها واگذار کنیم و دیگر موضوع جایگاه تشکل‌ها در نظام برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری است. دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی، سابقه فعالیت مشترک محدودی با سمن‌ها دارد و این جلسه یک شروع بسیار خوب است.

در این نشست تعاملی، گزارش کلی از سوی مدیران حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست از وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب های کشور ارائه شد و همچنین نمایندگان سمن‌های حاضر در نشست در خصوص تدوین ساختار مشارکت آگاهانه در برنامه‌های حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب های کشور نظرات خود را ارئه دادند و مصوب شد نشست‌های آتی به صورت کارگروه‌های تخصصی در دو حوزه دریایی و تالاب‌ها، برگزار شود.

پنجمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست با سمن‌های محیط زیستی، در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها با موضوع وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها و تدوین برنامه‌های مدیریت مشارکتی در حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور با حضور مدیران کل معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها و سرپرست مدیریت اقتصاد و فناوری محیط زیست و مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی در سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی