کد مطلب: 3286
  تاریخ انتشار:  1397/08/21 - 21:11


تبدیل گاز متان زباله‌ها به برق

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران از انعقاد قرارداد تبدیل گاز متان زباله‌ها به برق خبر داد.
download زباله

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران از انعقاد قرارداد تبدیل گاز متان زباله‌ها به برق خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، عبدلی صبح امروز در مراسم افتتاح مرکز بازیافت و پردازش نخاله‌های ساختمانی و عمرانی با بیان اینکه روزانه به صورت میانگین 9000 تن پسماند شهری تولید می‌شود، گفت: 6500 تن زباله شهری از ایستگاه‌های میانی به آرادکوه منتقل می‌شود.

وی تصریح کرد: 1300 تن زباله ارزشمند است که توسط پیمانکاران به صورت تفکیک شده جمع آوری می‌شود.

عبدلی با بیان اینکه 300 تن زباله‌های شهرهای اطراف تهران است، گفت: 200 تن زباله پزشکی و صنعتی است.

وی با بیان اینکه حدود 40 تا 42 هزار تن نخاله ساختمانی در شهر تهران جمع آوری می‌شود،‌ تصریح کرد: در سال‌های گذشته که ساخت و ساز رونق داشت این مقدار به 100 هزار تن نیز رسیده بود.

عبدلی با بیان اینکه 25 هزار تن از نخاله‌ها به این مرکز منتقل می‌شود،‌ گفت: 5000 هزار تن به آرادکوه و 10 هزار تن نیز به گودهای اطراف تهران منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه 60 هزار مخزن جمع‌آوری زباله در تهران وجود دارد، ادامه داد: 22 پیمانکار طرح تفکیک زباله خشک را برعهده دارند که فرایند جذب و کنترل آنها با مناطق است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه با کمک بازرسی و حراست شهرداری توانستیم سیستم صورت وضعیت الکترونیک پیمانکاران را ایجاد کنیم، گفت: این سیستم یکی از روش‌های موثر در راستای شفاف سازی مالی و نظارت دقیق بر عملکرد پیمانکاران مناطق و نواحی است و امید است از دی ماه این پرداخت‌ها الکترونیکی شود.

وی با بیان اینکه حدود 50 سال است که زباله‌های تهران به‌ آرادکوه منتقل می‌شود و بالای چندین مترمکعب زباله در آنجا وجود دارد که گاز متان تولید می‌کند تصریح کرد: قراردادی به امضاء رسیده است که از این گاز، برق تولید شود که امیدواریم علاوه بر جذب درآمد پایدار، این گازها ساماندهی شود تا شهرداری مشمول جرایم قراردادهای بین‌المللی نشود.

عبدلی با بیان اینکه زباله سوز 3200 تنی قدرت تبدیل زباله به برق را دارد، گفت: زباله‌هایی وجود دارند که نه می‌توان آنها را دپو کرد و نه می‌توان آنها را به کامپوست تبدیل کرد. در همین راستا اسفندماه سال گذشته فراخوان زباله سوز را منتشر کردیم که 40 شرکت اعلام آمادگی کردند و از این میان پنج شرکت انتخاب شدند و سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران در حال بررسی شرایط مالی و حقوقی است تا بتوانیم قرارداد زباله سوز 3200 تنی را به نتیجه برسانیم.

وی با بیان اینکه طرح جامع پسماند در حال به ثمر نشستن است،‌ افزود: با برگزاری مناقصه، شرکتی که مطالعات را انجام می‌دهد شناسایی خواهد شد.

عبدلی در ادامه با اشاره به لزوم جمع آوری پسماند از مبدا گفت: اپلیکیشن جمع آوری زباله‌های تثبیت شده منازل در برخی مناطق به صورت پایلوت انجام شده و در صورت موفقیت به سطح شهر تهران تسری پیدا می‌کند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری