کد مطلب: 3260
  تاریخ انتشار:  1397/08/07 - 20:05


تعداد پلنگ‌های جاده چالوس بیشتر شده؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به ثبت تصویر یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاعات طالقان گفت: این سومین بار است که تصویر پلنگ در استان ثبت می‌شود.
download پلنگ

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به ثبت تصویر یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاعات طالقان گفت: این سومین بار است که تصویر پلنگ در استان ثبت می‌شود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، فردین حکیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: طالقان به دلیل وضعیت طبیعی و حضور گونه‌هایی چون کل و بز که می‌تواند طعمه پلنگ باشد از شرایط بهتری نسبت به سایر مناطق استان برای زیست این گونه برخوردار است اما غیر از طالقان، این جانور در ارتفاعات ساوجبلاغ و جاده چالوس نیز حضور دارد.

این مسئول در پاسخ به اینکه آیا برآوردی از تعداد پلنگ‌های ایرانی در استان البرز صورت گرفته است یا خیر، گفت: پلنگ موجودی است که بیشتر حرکاتش به صورت کمین انجام می‌شود و به راحتی قابل دیدن نیست؛ به همین دلیل برآورد آمار از تعداد این جانور در استان امکان‌پذیر نیست و حتی به صورت تقریبی هم نمی‌توان گفت که چه تعداد پلنگ در منطقه حضور دارد.

وی در مورد اینکه آیا تاکنون موردی از حمله پلنگ به گله‌های دام یا انسان در استان گزارش شده است نیز گفت: بیشتر خسارتی که ممکن است از ناحیه حیات وحش به انسان برسد توسط گرگ یا خرس صورت می‌گیرد که البته مقصر اصلی آن هم خود انسان است که به محیط زیست این جانوران دست اندازی می‌کند.

حکیمی ادامه داد: توسعه شهر و روستا، جاده‌سازی‌ها و تخریب زیستگاه‌ این جانوران باعث می‌شود حیات طبیعی این جانوران به هم بخورد؛ مثلاً عبور یک جاده از زیستگاه جانوران وحشی باعث جزیره‌ای شدن قلمرو آنان می‌شود و این تبعات مختلفی را به دنبال دارد که یکی از آنها تصادفات جاده‌ای است.

این مسئول در ادامه یکی دیگر از معضلاتی که حیات وحش با آن مواجه است را تخلفات شکار، عنوان و خاطرنشان کرد: این معضل بیشتر گونه‌های علفخواری چون کل و بز را تهدید می‌کند. تغییر کاربری اراضی، تخریب زیستگاه و خشکسالی هم در میان خطراتی است که حیات وحش استان را تهدید می‌کند.

حکیمی با اشاره به فرارسیدن فصل سرما و احتمال نزدیک شدن حیوانات وحشی به خصوص گرگ به روستاهای استان برای دستیابی به غذا، از مردم خواست تا آمادگی لازم برای این موارد احتمالی را داشته باشند و در صورت مشاهده موضوع را به محیط زیست اطلاع دهند.

به گزارش ایسنا، پیش از این محیط زیست البرز از مشاهده و ثبت تصویر یک قلاده پلنگ توسط مأمورین یگان حفاظت محیط زیست در ارتفاعات طالقان برای سومین بار خبر داده و گفته بود: مأمورین یگان حفاظت محیط زیست طالقان در حین گشت و کنترل در ارتفاعات طالقان، موفق به ثبت تصویر از یک قلاده پلنگ شدند.

 منطقه طالقان از زیستگاه‌های مطلوب برای زیست پلنگ بوده و این سومین بار است که محیط بانان منطقه و همیاران محیط زیست موفق به ثبت تصویر از این گونه ارزشمند شده‌اند.
انتهای پیام

برچسب ها: 
به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان