کد مطلب: 3019
  تاریخ انتشار:  1397/02/22 - 10:42


تصویب پیمان جدیدی برای حمایت از محیط زیست در سازمان ملل

این پیمان در ابتدا از جمله از سوی امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، پیشنهاد شده بود.
download مجمع عمومی سازمان ملل متحد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه‌ای رای داد که زمینه را برای ایجاد پیمانی جهانی برای حمایت از محیط زیست آماده می‌کند. این قطعنامه اما مخالفانی جدی چون آمریکا و روسیه دارد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از منابع خارجی، در رای‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که روز پنج‌شنبه (۲۰ اردیبهشت / ۱۰ مه) در مقر این سازمان در نیویورک صورت گرفت، ۱۴۳ کشور از مجموع ۱۹۳ کشور عضو به پیمانی جهانی برای حمایت از محیط زیست رای مثبت دادند.

ایجاد پیمانی جهانی برای حمایت از محیط زیست در ابتدا از جمله از سوی امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، پیشنهاد شده بود. او در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) در سازمان ملل متحد خواستار چنین پیمانی جهانی شده بود.

این نخستین توافق جهانی خواهد بود که در صورت تصویب، امور مربوط به محیط زیست سازمان ملل متحد در یک پرونده جمع‌آوری می‌شود. اکنون با تصویب این قطعنامه قرار است یک کارگروه  بکوشد نقصان‌های موجود در امر حقوق بین المللِ اقلیمی را برطرف کند.

مخلفان پرقدرت این قطعنامه
پنج کشور به این قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای منفی دادند: آمریکا، روسیه، ترکیه، سوریه و فیلیپین. هفت کشور که ایران هم در میان آنان است، به این قطعنامه رای ممتنع دادند. چین اما جزو کشورهای مدافع این قطعنامه است و به آن رای مثبت داده است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، با انتقاد به این قطعنامه آن را پیمانی خواند با تعهداتی "مبهم". سفیر آمریکا در سازمان ملل در این باره از جمله گفت آمریکا علاقه‌ای به حضور در چنین پیمانی ندارد.

مبارزه با پیامدهای تغییرات اقلیمی
فرانسوا دولاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد، به نام ۹۰ کشوری که در تنظیم این قطعنامه شرکت داشته‌اند، گفت «تخریب بی‌سابقه محیط زیست" سبب شده که "صدها هزار نفر در جهان در پی گرم‌تر شدن کره زمین، آلودگی آب و هوا کشته شده‌اند.»

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد در ادامه گفت قربانیان اولیه این تخریب بی‌سابقه محیط زیست ضعیف‌ترین انسان‌ها هستند. او گفت: «اگر ما به طور جدی با این فرایند مبارزه نکنیم با عواقبی روبرو خواهیم بود چون بهره‌برداری ناصحیح از منابع طبیعی، مهاجرت و درگیری‌های بیشتر و بیشتر بر سر مواد خام."

مخالفت ایالات متحده با تحقیقات اقلیمی
در چنین شرایطی ساینس (Science)، مجله علمی آمریکایی، گزارش داده که دولت آمریکا به طور غیرمستقیم یک برنامه ناسا، سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا، را برای کنترل گازهای گلخانه‌ای در جو زمین لغو کرده است.

در گزارش این مجله آمده است، در برنامه بودجه امضا شده در ماه مارس ناسا دیگر بودجه‌ای برای کنترل گازهای گلخانه‌ای در جو زمین وجود ندارد. مجله علمی ساینس این حرکت را بخشی از "یورش وسیع به تحقیقات آب‌و‌هوایی" توسط کاخ سفید نامیده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان