کد مطلب: 3004
  تاریخ انتشار:  1397/02/12 - 09:59


تقویت آنزیم پلاستیک‌خوار برای مقابله با آلودگی محیط زیست

این آنزیم اصلاح‌شده می‌تواند پلاستیکی را هضم کند که در تولید بطری‌های پلاستیکی کاربرد دارد.

محققان توانسته‌اند با اصلاح یک آنزیم طبیعی امید به توانایی کاستن از آلودگی محیط زیست را افزایش دهند. این آنزیم اصلاح‌شده می‌تواند پلاستیکی را هضم کند که در تولید بطری‌های پلاستیکی کاربرد دارد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
، به نقل از دویچه وله، پژوهشگران آمریکایی و بریتانیایی به صورتی غیر منتظره موفق شدند یک آنزیم طبیعی را به نحوی اصلاح کنند که توانایی‌اش در خوردن و تجزیه پلاستیک پلی اتیلن ترفتالات PET سرعت بگیرد.

محققان دانشگاه بریتانیایی پورتسموث و آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر آمریکا توانسته‌اند ساختار این آنزیم طبیعی را به گونه‌ای "بهینه" کنند که تنها طی چند روز بتواند پلاستیک یادشده را تجزیه کند.

ماده پلاستیکی "پی‌‌ای‌تی" در بطری‌‌های پلاستیکی آب کاربرد دارد و بازیافت آن به‌دشواری صورت می‌گیرد.

پروفسور جان مک‌گیهان در دانشگاه پورتسموث که سرپرستی این پروژه مشترک تحقیقاتی را بر عهده داشته می‌گوید: «ما نسخه‌ای اصلاح‌شده از این آنزیم را بهتر از نوع طبیعی آن که تا کنون موجود بود ساخته‌ایم.»

او این دستاورد را "مهیج" می‌خواند چرا که این کشف به معنای توانایی بالقوه بهینه کردن آنزیم‌هاست.

آنزیم PETase (پی‌‌ای‌تی‌ایز) که می‌تواند پلاستیک بخورد چند سال پیش در ژاپن کشف شد. کارشناسان در آن زمان دریافتند که این آنزیم به یک باکتری در تجزیه پلاستیک کمک می‌کند.

این آنزیم می‌تواند در آینده در مبارزه با آلودگی‌هایی که به دلیل انباشت پلاستیک در محیط زیست ایجاد شده مؤثر واقع شود؛ پلاستیک‌‌هایی که صدها سال در محیط باقی مانده و بخش وسیعی از خاک و آب جهان را آلوده می‌سازد.

این تیم پژوهشی اینک در حال کار بر روی بهبود بیشتر این آنزیم است تا شاید بتوان از آن در تجزیه پلاستیک‌ها در مقیاس صنعتی بهره گرفت.

پروفسور جان مک‌گیهان می‌گوید، ممکن است بتوان از این دستاورد در سال‌های آینده برای تجزیه و بازیافت پایدار PET و هم‌چنین سایر پلاستیک‌ها استفاده کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان