کد مطلب: 2913
  تاریخ انتشار:  1396/12/24 - 13:08


ورود سامانه بارشی به کشور و بروز گردوغبار در استان های جنوبی و غربی

ساکنان پایتخت فردا و شنبه شاهد رگبار و رعدوبرق و بارش خواهند بود.
download بارش باران

سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور با اشاره به مدل های هواشناسی پیش بینی کرد: سامانه بارشی از سمت نیمه غربی وارد کشور شده و موجب بارش در استان های مختلف همچنین بروز پدیده گردوغبار به علت وزش باد شدید در بعضی نواحی می شود.

مهندس مسعود حقیقت روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) اظهار کرد: این سامانه که از هفته قبل روی مدل های هواشناسی دیده می شود از اواخر وقت امروز از سمت نیمه غربی ورد کشور شده و غرب و شمال غرب کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: بر اثر ورود این سامانه پیش بینی می کنیم ساکنان استان های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، کردستان، همدان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و خوزستان روزهای جمعه و شنبه شاهد وزش باد شدید، ابرناکی و بارش باران باشند.

سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور افزود: همچنین این سامانه به تدریج به سمت مرکز و استان های شرقی کشور حرکت کرده و موجب بارش خوبی در این مناطق می شود، آب و هوای استان های قم، ایلام و تهران نیز طی روزهای جمعه و شنبه ناپایدار و بارش ها در ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی روز جمعه به شکل برف خواهد بود.

حقیقت اضافه کرد: با وجود ورود این سامانه به علت وزش باد ساکنان استان های خوزستان و ایلام روزهای جمعه و شب با معضل گردوخاک مواجه می شوند.

این مقام سازمان هواشناسی تاکید کرد: این سامانه روز شنبه در نیمه شرقی کشور فعال است و شمال استان خراسان رضوی خراسان شمالی را در برمی گیرد. همچنین بعدازظهر روزهای جمعه و شنبه با توجه به فعالیت جریانات شمالی وضعیت آب و هوای استان های گیلان، مازندران و گلستان کاهش دما و ابرناکی است و شرق دریای خزر نیز مواج و طوفانی خواهد بود.

وی گفت: این سامانه در نهایت تا یکشنبه در کشور ماندگار است و بعد از آن به مدت یک هفته وضعیت آب و هوا پایدار خواهد بود و نوروز 97 را با پایداری هوا آغاز می کنیم.

آب و هوای پایتخت
حقیقت افزود: ساکنان پایتخت فردا و شنبه (26 اسفند) شاهد رگبار و رعدوبرق و بارش خواهند بود و ارتفاعات تهران نیز جمعه شب آخرین بارش برف در سال 96 را دشت می کنند.

بیشینه دما امروز به 20 درجه و فردا 21 درجه بالای صفر و روز شنبه با کاهش 5 درجه ای به 15 درجه بالای صفر می رسد. همچنین کمینه دما صبح امروز 9 درجه بالای صفر بود.

گرم ترین و سردترین مناطق کشور
سرپرست مدیریت شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور در مورد گرم ترین و سردترین مناطق کشور نیز گفت: شهرستان راسک در استان سیستان و بلوچستان با 33 درجه و آبادان با 32 درجه بالای صفر طی 24 ساعت گذشته گرم ترین دما و شهرستان های لاله زار در بردسیر کرمان و فرودگاه اردبیل با 4 درجه زیر صفر، شهرکرد با 3 درجه زیر صفر و شهرستان های شهربابک در استان کرمان و صفاشهر در استان فارس و رضوان شهر در استان گیلان با 2 درجه زیر صفر سردترین مناطق کشور بودند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری