کد مطلب: 2853
  تاریخ انتشار:  1396/12/14 - 15:14


خشکسالی مهم ترین عامل تهدید حیات وحش ایران/ گذشت بیش از 6 دهه از انقراض ببر خزری و شیر ایرانی

امروز مهم ترین عامل تهدید حیات وحش ایران، خشکسالی است.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروز مهم ترین عامل تهدید حیات وحش ایران، خشکسالی است. زیرا تداوم و استمرار خشکسالی در سال های اخیر منجر به ایجاد محدودیت در منابع غذایی حیات وحش به ویژه برای گوشتخواران و گربه سانان شده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سید مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به عوامل مختلف تهدید کننده جمعیت و گونه های حیات وحش کشور همچون تخریب زیستگاه، تصادفات جاده ای و شکار غیر مجاز، گفت: امروز مهم ترین عامل تهدید حیات وحش ایران، خشکسالی است.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تداوم و استمرار خشکسالی در سال های اخیر منجر به ایجاد محدودیت در منابع غذایی حیات وحش به ویژه برای گوشتخواران و گربه سانان شده است.

وی ضمن تاکید بر این موضوع که مدیریت نزولات جوی و بارش امکان پذیر نیست، تصریح کرد: اما مدیریت منابع آبی که منجر به تامین منابع آب شرب حیات وحش و حفظ پوشش گیاهی برای تغذیه حیوانات علفخوار و به تبع آن تامین منبع غذایی و طعمه گوشتخواران و صیادان می شود، نقشی مهم در حفظ گونه های حیات وحش دارد.

مقدم با یادآوری گذشت بیش از 6 دهه از انقراض شیر ایرانی و ببر خزری به عنوان دو گونه گربه سان بزرگ جثه و مهم ایران، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، هشت گونه گربه سان، از جمله دو گونه گربه سان بزرگ جثه و مهم یعنی پلنگ ایرانی و یوزپلنگ آسیایی در ایران وجود دارد.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به اقدام چهار سال قبل این دفتر در تدوین، ابلاغ و اجرای نقشه راه گربه سانان ایران با بهره گیری از ظرفیت های ستادی، همکاری گروه متخصصان گربه سانان IUCN و مشارکت ادارات کل محیط زیست استان ها و سمن های محیط زیستی فعال در این حوزه داشت و اظهار کرد: معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست طی سال های گذشته اقدامات مهمی در رابطه با حفظ حیات وحش به ویژه دو گونه گربه سانان بزرگ جثه و مهم یعنی پلنگ ایرانی و یوزپلنگ آسیایی انجام داده است.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین در سال 1395 با همکاری گروه متخصصان گربه سانان IUCN، ویژه نامه گربه سانان چاپ و انتشار پیدا کرد و امیدواریم به زودی ترجمه فارسی آن نیز در دسترس قرار گیرد.

وی یکی دیگر از اقدامات مهم صورت گرفته در این حوزه را تدوین برنامه عمل پلنگ با همکاری موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، از سوی دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد و گفت: این برنامه در سال 1395 به ادارات کل استانی ابلاغ شد و در حال اجرا است.

مقدم از تدوین و ارائه طرحی برای ایجاد ذخیره گاه طبیعی یوزپلنگ آسیایی در یکی از استان های کشور در سال آتی خبر داد و گفت: هدف از ارائه این طرح، حفظ جمعیت کوچک باقی مانده از این گونه مهم در کشور است که به رغم تمامی تلاش های صورت گرفته در سال های گذشته، از شرایط مناسبی برخوردار نیست.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به ایجاد و راه اندازی مرکز نگهداری در اسارت یوزپلنگ آسیایی پردیسان داشت و افزود: این مرکز، سه سال قبل، با هدف و دستور کار مشخص استفاده از موالید یوز پردیسان به عنوان مولد در ذخیره گاه های طبیعی و افزایش جمعیت این گونه مهم در پارک پردیسان ایجاد شد.

وی ادامه داد: فاز نخست پروژه تعریف شده برای این مرکز یعنی تکثیر یوز در اسارت با روش طبیعی، نتیجه مثبتی به دنبال نداشت و در نتیجه برای ورود به فاز دوم و امکان سنجی لقاح مصنوعی برای تکثیر یوز، آماده می شویم.

مقدم، نامگذاری روز 3 مارس مصادف با 12 اسفندماه سالروز برگزاری نخستین اجلاس سایتیس به نام روز جهانی حیات وحش را فرصتی برای توجه بیشتر تمامی آحاد جامعه در اقصی نقاط دنیا به اهمیت حفظ حیات وحش دانست و گفت: نخستین بار در سال 1392، بر اساس تصمیم 68 مجمع عمومی سازمان ملل و به پیشنهاد کنوانسیون بین المللی گونه های در معرض خطر انقراض (سایتیس) این نامگذاری صورت گرفت.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری نقش ایران در بنیانگذاری کنوانسیون بین المللی گونه های در معرض خطر انقراض (سایتیس)، اظهار کرد: امسال پنجمین سالروز یا سالگرد روز جهانی حیات وحش را پاسداشتیم.

وی اشاره ای هم به شعارهای روز جهانی حیات وحش امسال داشت و افزود: تمرکز و محور هر دو شعار "گربه های بزرگ جثه صیادان طبیعی در معرض تهدید" و "امروز کاری برای کمک به حفاظت از این مخلوقات با شکوه انجام بدهیم"، گربه سانان بزرگ جثه است که در برخی کشورهای دنیا به شدت در معرض تهدید هستند.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت بهره گیری از فرصت هایی همچون روز جهانی حیات وحش برای ایجاد عزم و مشارکت عمومی به منظور حفظ گونه های باقی مانده طبیعت ایران به ویژه دو گونه گربه سان بزرگ جثه و مهم یعنی پلنگ ایرانی و یوزپلنگ آسیایی، تصریح کرد: اقدامات صورت گرفته برای بزرگداشت این روز با همین هدف برنامه ریزی می شود و امسال نیز هماهنگی های لازم با معاونت آموزش و پژوهش و روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، همچنین ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها برای اطلاع رسانی و افزایش حساسیت و آگاهی عمومی جامعه در ارتباط با موضوع حیات وحش، اهمیت حفظ زیستگاه ها و عوامل تهدید گونه ها صورت گرفت.

مقدم اشاره ای هم به پیشنهادهای ارائه شده به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها مبنی بر اطلاع رسانی فراگیر شعارهای روز جهانی حیات از طرق مختلف همچون استفاده در سربرگ مکاتبات اداری داشت و گفت: این پیشنهادها در کنار پیشنهادهای دیگری همچون بهره گیری از تجارب سمن های تخصصی حیات وحش در استان ها و تجربیات جوامع بومی و محلی برای جلب مشارکت عمومی، پخش کلیپ ها و مستندهای مرتبط از شبکه های صدا و سیما استانی با هدف جلب توجه عمومی به اهمیت موضوع ارائه شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان