کد مطلب: 2822
  تاریخ انتشار:  1396/12/06 - 16:01


آغاز رهاسازی 70 میلیون مترمکعب آب سد بوکان به دریاچه ارومیه

حدود 70 میلیون مترمعکب آب با دبی 70 مترمکعب در ثانیه از این سد به سمت دریاچه جریان می یابد.
download رهاسازی آب سد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی به آغاز رهاسازی آب از سد شهید کاظمی بوکان به دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت که حدود 70 میلیون مترمعکب آب با دبی 70 مترمکعب در ثانیه از این سد به سمت دریاچه جریان می یابد.
به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، کیومرث دانشجو روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه سدشهید کاظمی بزرگترین سد آذربایجان غربی است، افزود: با توجه به ابلاغیه شرکت مدیریت منابع آب ایران این حجم آب به منظور تامین بخشی از نیاز زیست محیطی دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.
به گفته وی هفته گذشته نیز عملیات رهاسازی آب از سد 'شهرچایی' ارومیه به این دریاچه آغاز شد و مردم باید از نزدیک شدن به حریم بستر این رودخانه خودداری کنند.
سد شهید کاظمی که پیش از این 'سد بوکان' نام داشت، یکی از سدهای بزرگ ایران با هسته رسی است که در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر بوکان آذربایجان غربی قرار دارد.
سد شهید کاظمی بوکان برای استفاده از آب و کنترل سیلاب‌های زرینه رود بر روی این رودخانه ایجاد شد و جهت آبیاری اراضی پایین دست، سد دیگری نیز در جنوب ‌شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شد.
طول تاج سد بوکان 530 متر و ارتفاع آن 50 متر است که با افزایش حجم مخزن سد در سال 1384، حجم کل مخزن سد به 762 میلیون مترمکعب رسید.
این سد علاوه بر تأمین آب شهرهای بوکان، میاندوآب و عمده آب شهر تبریز سالیانه بیش از یکصد میلیون مترمکعب آب شرب و مورد استفاده بخش صنعت و در حدود 55 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه‌های عجب شیر و آذرشهر را نیز آبیاری می‌کند.
دریاچه ارومیه از حدود 20 سال گذشته به دلیل مواجه شدن با مشکل خشکسالی، دچار کم آبی شد و حتی آب آن در برخی موارد به کمتر از یک میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این دریاچه که بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان به شمار می رود، مورد توجه جدی دولت قرار گرفت و مقرر شد که برنامه ویژه ای برای احیای آن تدوین و تصویب شود.
پس از تلاش کارشناسان و مسئولان مرتبط طرح های اجرایی متعددی برای احیای دریاچه ارومیه به تصویب هیات وزیران رسید که یکی از آنها رها کردن آب سدهای اقماری به سمت دریاچه ارومیه بود.
در حال حاضر تراز این دریاچه یکهزار و 270 متر و 50 سانتیمتر بوده که 15 سانتیمتر کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.
انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب