کد مطلب: 2695
  تاریخ انتشار:  1395/10/13 - 21:03


آخرین آمار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

تلفات پرندگان در میقان به ۱۵۸۱ قطعه رسید

در صورت مواجهه با پرندگان بیمار و یا لاشه آن ها،مراتب را سریعا به شماره تلفن های ۱۵۴۰ در سطح استان ها و یا ۴۲۷۸۱۸۳۶ ۰۲۱ اطلاع دهید.

کارشناس بیماری های حیات وحش سازمان محیط زیست با اعلام آمار تلفات حیات وحش کشور بر اثر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت:«تلفات بر اثر این بیماری در تالاب میقان به ۱۵۸۱ پرنده رسید.»
به گزارش سایت خبری محیط زیست، محمود مرعشی در خصوص آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد در حیات وحش ایران گفت:«نخستین تلفات مربوط به آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان وحشی در سال جاری اوایل شهریور ماه و پیرو گزارش تلفات در آبگیرهای حاشیه شهرستان بناب در آذربایجان شرقی بود. در آزمایش های ملکولی شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H۵N۱ به اثبات رسید. در آن مقطع با تدابیر قرنطینه ای و معدوم سازی بهداشتی لاشه ها، پایش های مدون و روزانه، همچنین جمع آوری پرندگان تلف شده توسط محیط بانان و کارشناسان اداره محیط زیست بناب، بیماری پس از حدود ۲ ماه فروکش کرد.»
تشکیل ستاد ویژه مقابله با ویروس آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپ H۵N۸
کارشناس بیماری های حیات وحش دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: پس از ارسال نخستین گزارش بیماری در مرغداری های استان های تهران و البرز در اواخر آبان ماه سال جاری و اعلام مثبت شدن ویروس آنفولانزای فوق حاد H۵N۸ در مرغداری ها، همچنین شباهت بسیار زیاد آن و قرابت ژنتیکی ۹۹ درصدی با ویروس های اخیر شیوع یافته در اروپا و شباهت ۱۰۰ درصدی ویروس به ویروس های گزارش شده از کشور روسیه، طی جلسه ای با حضور دامپزشکان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی و متخصصان موسسه واکسن و سرم سازی رازی، احتمال های موجود بررسی و مقرر شد پایش های دقیقی در سطح تالاب های مهم و زیستگاه های حساس به ویژه در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر انجام شود.
آذرماه؛ ثبت ویروس در مازندران
او با اشاره به نمونه برداری های صورت گرفته از لاشه پرندگان تلف شده در خلیج میانکاله، همچنین پرندگان صید و شکار شده در دامگاه های فریدونکنار که در بازار این شهرستان به فروش می رسیدند طی روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر ماه، اظهار کرد: نمونه برداری ها، آلودگی پرندگان وحشی مازندران به ویروس مذکور را به اثبات رساند و به این ترتیب نخستین گزارش ایران از وقوع بیماری با تحت تیپH۵N۸ در حیات وحش رقم خورد.
به گفته مرعشی، کشیم هاو اردک های کاکلی بیشترین فراوانی در پرندگان تلف شده مازندارن را داشتند که البته در کنار آن ها، گزارش های غیررسمی از تلفات اردک و غازهای اهلی هم جوار با پرندگان وحشی نیز وجود داشت.
۱۵۸۱ قطعه تلفات حیات وحش در مرکزی
این کارشناس بیماری های حیات وحش افزود: همزمان با مازندران در روز ۱۸ آذر، گزارش تلفنی از کارشناسان و محیط بانان استان مرکزی دریافت شد که خبر از پیدا شدن تعدادی لاشه غاز در حاشیه تالاب میقان اراک می داد.
اوبا اشاره به هماهنگی صورت گرفته برای نمونه برداری و انجام سریع آزمایش های لازم پس از گزارش ارسالی، اظهار کرد: در نهایت با اعلام مثبت شدن ویروس آنفولانزای فوق حاد H۵N۸ ویروس مذکور در استان مرکزی، پیرو هماهنگی های صورت گرفته هر دو کانون گزارش شده حیات وحش ایران به سازمان جهانی بهداشت دام OIE  اعلام شد.
مرعشی در خصوص میزان تلفات حیات وحش در تالاب میقان استان مرکزی، گفت: تلفات تالاب تا امروز دوشنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۵، تعداد ۱۵۸۱ قطعه گزارش شده که ازین تعداد ۱۳۱۳ قطعه آن مربوط به غازهای پاخاکستری و سایر تلفات مربوط به درناها، کاکایی، فلامینگو، تنجه، سرسبز، بوتیمار، پلیکان ،چنگر،کفچه، نوک پهن، کشیم، آبچیلیک، خروس کولی و .. است.
دی ماه: دومینوی ویروس به قم رسید
این کارشناس بیماری های حیات وحش با ذکر اینکه همجواری استان های قم و مرکزی و خطر شیوع بیماری به قم منجر به آمادگی بیش از پیش محیط بانان این استان در مواجهه با بیماری شده بود، اظهار کرد: پس از گزارش بیماری از تالاب میقان، محیط بانان و کارشناسان استان قم ضمن آماده باش جهت مقابله با بیماری، مکلف به انجام پایش های بیشتر و گسترده تر در سطح کلیه تالاب ها و مراکز تجمع پرندگان شدند که در نتیجه همین پایش ها، در روز ۶ دی ماه، لاشه یک قطعه قو، همچنین یک قطعه قوی بیمار دیگر با علایم عصبی در نزدیکی منطقه حفاظت شده قمرود مشاهده شد که پیرو هماهنگی های صورت گرفته، پرندگان جهت نمونه برداری به اداره کل دامپزشکی استان تحویل داده شدند و در نهایت نتایج نمونه برداری و آزمایش های ملکولی، وجود ویروس آنفلوانزای فوق حاد H۵N۸ را به اثبات رساند.
او ضمن تاکید بر ضرورت تداوم ممنوعیت سازمان حفاظت محیط زیست برای هرگونه شکار و صید پرندگان وحشی به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد تحت تیپH۵N۸ در کشور، از کلیه هموطنان خواست تا در صورت مواجهه با پرندگان بیمار و یا لاشه آن ها، ضمن اجتناب از جابجایی و تماس با آن ها، مراتب را سریعا به شماره تلفن های ۱۵۴۰ در سطح استان ها و یا ۴۲۷۸۱۸۳۶ ۰۲۱گروه بیماری های حیات وحش دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

پایان پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش