کد مطلب: 14543
  تاریخ انتشار:  1399/10/15 - 12:21


کرونا باعث کاهش گاز کربن در آلمان شده است

آلمان برای خود این هدف را گذاشته بود که در سال گذشته میلادی ۴۰ درصد کمتر از سال ۱۹۹۰ گاز دی اکسید کربن تولید کند.

در سال ۲۰۲۰ میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در آلمان ۸۰ میلیون تن کاهش یافت. بدین گونه آلمان از اهداف آب‌وهوایی خود فراتر رفته است. کارشناسان معتقدند که به محض عادی شدن اوضاع اقتصادی انتشار گازهای گلخانه ای بیشتر می‌شود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، نتایج پژوهش اتاق فکر ویژه انرژی «آگورا» (Agora Energiewende) میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال ۲۰۲۰ در آلمان ۴۲،۳ درصد کمتر از میانگین آن در سال ۱۹۹۰ بوده است.

آلمان برای خود این هدف را گذاشته بود که در سال گذشته میلادی ۴۰ درصد کمتر از سال ۱۹۹۰ گاز دی اکسید کربن تولید کند.

بر اساس محاسبات آگورا، انتشار این گاز در ۲۰۲۰ در آلمان بیش از ۸۰ میلیون تن کاهش یافته و به حدود ۷۲۲ میلیون تن رسیده است.
دوسوم این کاهش نتیجه پاندمی کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (سارس کوو۲) است.

به گفته پاتریک گرایشن، مدیر اتاق فکر «آگورا»، انتشار گاز دی اکسید کربن در آلمان بدون پاندمی در سال گذشته میلادی تنها ۲۵ میلیون تن کاهش می‌یافت و این کشور به هدفی که برای خود تعیین کرده بود نمی‌رسید.

زمستان معتدل

در آلمان مصرف انرژی در سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافت. یکی از دلایل مهم این روند بالارفتن بهایی است که برای تولید گازهای گلخانه‌ای در اتحادیه اروپا درنظر گرفته شده است. این امر باعث کاهش استفاده از ذغال سنگ برای تولید برق شده است.

علاوه بر این قیمت پایین گاز طبیعی، استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر و زمستان معتدل نیز در کاهش گازهای گلخانه‌ای نقش داشته‌اند.

به اعتقاد کارشناسان اتاق فکر «آگورا» به محض عادی شدن أوضاع اقتصادی، وسایل نقلیه و صنایع، گازهای گلخانه‌ای بیشتری تولید خواهند کرد.

پاتریک گرایشن تاکید کرد که نباید به این اتفاق دل خوش کرد، زیرا کاهش پایدار آلاینده‌های آب‌وهوایی مستلزم اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه و اقدامات دیگر است.

او در این راستا به گسترش شمار توربین‌های بادی به ویژه در خشکی و همچنین سیستم‌های خورشیدی اشاره کرد.

بر اساس داده‌های اتاق قکر «آگورا»، در سال ۲۰۲۰ انرژی‌های تجدیدپذیر ۴۶،۲ درصد از برق آلمان را تأمین کردند که نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایشی ۳،۸ درصدی به شمار می‌رود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان