کد مطلب: 14350
  تاریخ انتشار:  1399/09/15 - 12:09


کاهش ۸۵ درصدی حریق درعرصه‌های طبیعی فیروزکوه طی امسال

حریق عرصه‌های طبیعی فیروزکوه طی سال جاری کاهش ۸۵درصدی داشته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فیروزکوه با تاکید برمشارکت عمومی برای حفاظت ازعرصه‌های منابع طبیعی گفت: حریق عرصه‌های طبیعی فیروزکوه طی سال جاری کاهش ۸۵درصدی داشته است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، عباس قاسمی با اشاره به اینکه حفاظت ازعرصه‌های منابع طبیعی بدون مشارکت عمومی تحقق نمی‌یابد، گفت: مقوله مشارکت از مولفه‌های مهم امرحفاظت به شمار می‌آید و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی بدون مشارکت عمومی محقق نمی‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری  شهرستان فیروزکوه افزود: مشارکت عمومی شامل مشارکت مردمی از قبیل اقشار مختلف مردم، جوامع محلی، بهره‌برداران، تشکل‌های منابع طبیعی و... و مشارکت و همکاری دستگاه‌های اجرایی و ذیربط است. هنگامی که مجموعه این مشارکت‌ها در کنار منابع طبیعی قرار گیرند، حفاظت  قابل انتظار از عرصه های ملی دور از دسترس نخواهد بود.

قاسمی به کاهش چشمگیر آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی شهرستان فیروزکوه در سال جاری به عنوان نمونه بارز همکاری و مشارکت عمومی اشاره و اظهارکرد: درسال جاری از طرفی جوامع محلی، بهره‌برداران، شوراهای اسلامی روستاها و دوستداران طبیعت و از سوی دیگر دستگاه‌هایی همچون فرمانداری، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و سازمان آتش نشانی با منابع طبیعی همکاری لازم را داشتند و این مشارکت‌ها نقش خود را در کاهش ۸۵ درصدی آتش‌سوزی و آسیب‌رسانی به عرصه‌های جنگلی و مرتعی این شهرستان در مقایسه با سال گذشته ایفا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان تهران وی به اقدامی دیگر در خصوص پیشگیری، جلوگیری و اطفای آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی در سال جاری اشاره کرد و یادآورشد: با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در قراردادهای منعقده با مجریان طرح‌های مرتعداری علاوه برانجام اقدامات احیایی و بهره برداری، مقوله حفاظت به‌ویژه مقابله با آتش سوزی در قراردادها گنجانده شد و این اقدام تاثیر بسزایی بر کاهش آتش سوزی داشته است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب